bugün

hayatın en güzel döneminde öss ye girilir. ama sonrası iyidir. tabiiki iyi bir üniversitede ve bölümde okunuyorsa. yada halen öyle sanmaktayımdır bilemiyorumdur.
yaz tatilinden pekte zevk alınmayan yazdır zira g.tte sürekli bir yusuf yusuf öss sesi yankılanmaktadır.
hayatının tamamen değişebileceğini, bir kredi kartı sahibi olabilmekle, bir ehliyet alabilmekle ya da ülkenin seçimlerinde oy kullanabilmekle hayatının büyük ölçüde değişime uğrayacağını düşünen bireyin hayal kırıklığıdır.

"On sekiz yaşında yürek bir sapan taşı gibi fırlatılır
Ve kafamız omuzlarımız üstünde değil,
nerelerde? nerdedir?
On sekiz yaşında hatırasız yatılır,
On sekiz yaşında pırıltılar ilerdedir,
Bir yanı deniz derya
bir yanı yemyeşil ormanlık
Bir yanı gayya kuysu
bir yanı bizimle başlayan dünya
Bir yanı günlük güneşlik
bir yanı rüya
Bir yanında sırt üstü yat yıldızlara bak
bir yanı dümdüz
göz alabildiğine koş.
Bir yanı tozluk dumanlık
bir yanı bomboş
Habbeler kubbedir, pireler deve
bire bin katılır
On sekiz yaşında hatıralar düşünülmez
anlatılır."
Nazım Hikmet
beklenen anın gelmesidir. reşit olmanın barlara girebilmek dışında hiç bir fonksiyonunun olmadığını görmektir.
biyolojik olarak tam manasıyla olmasa da yasalara göre "yetişkin" birey olmaya adım atmaktır, heyecan vericidir bir yerde.* nitekim silah ruhsatı alınabilmesi için daha 3 sene vardır.
18'e iki ay kaldı diye büfeden bira alamama durumuna düşüp eşe dosta rezil olmamak için gereklidir.
reşit olmanın dışında hiç bir albenisi yoktur. ama 18'likler bunu pek bilmez bu yaşa öyle hayaller yüklerler ki; bu yaz tatile gideceğim, şehir dışına çıkacağım, barda diskoda sabahlayacağım, araba kullanması biliyorum ki zaten ilk sınavda cüzdana ehliyeti koyacam, babam mı güldürme bana karışamaz çocukmuyuz hayatımı yaşayacağım gibi gibi söylemleri ve önlenemez özgüveni de beraberinde getirir. fazlaca yükseğe havalanırlar ama inişe de bir o kadar hızlı geçerler. *
getirisi hiç bir zaman; özel günlerde babanla karşılıklı oturup içmek veya arkadaşlarınla bara gidip sohbet etmek olmayacaksa pek de bir anlam ifade etmeyen hede.

+ baba 18 yaşımı doldurdum..
- ee?
+ ya işte şey..
- koş bakkaldan bi kaç bira kap bakalım. konuşcaklarımız var.
+ aslan babişkom. muck.*

+ baba 18 yaşımı doldurdum.
- bana mı doldurdun lan pezevenk. bsg başımdan.***
Hayata zerre katkısı olmayan olgu.
Hep "büyüme hayali" ile yaşamış insanın " ee şimdi ne olacak yani? " demesine vesile olan olgu.
hayatının yegâne gayesi ehliyet almak olan insanların bayramı.

Ve belki de en önemlisi artık bir kerhaneye girebilme iznine sahip olmak kimilerine göre.
reşit olmanın verdiği özgüvenle gerçekten de büyüdüğünü zannedip hayatın bütün zorluklarına göğüs gerebilecek kıvama geldiğini zannetmektir 18 yaşında olmak. ama işin aslının öyle olmadığını anlamak çok fazla sürmez. gelgitlerin çok olduğu bir dönemdir...
bir senelik de olsa, yaşanılıp geçiliyor.
Artık olgunlaşılan,insanın kendisi ile ilgili kararlarını alması gereken yaş dilimidir.
- 17'sinde teomanın on yedi parçası,
- 18'inde nil karaibrahimgil'in on sekiz parçası,
- 19'unda avea'nın 19'luk replik+melodisi söylenir.
Başlığa göre ergen kişi 18 yaşındadır ve nil karaibrahimgil on sekiz yaş şarkısını dinlemeli ve söylemelidir. ( Bizim zamanımızda sadece teoman'ın on yedi'si vardı. Şimdikiler gibi şanslı olamadık. (bkz: Hacu bizim zamanımızda bunlar yoktu).
reşit olmanın ne kadar boktan olduğunun farkına varıldığı andır. artık yetişkin olmaya başlamışsındır ve daha hayatla ilgili bir bok bilmediğini anladığın zamandır.
devletin eve referandum secmen kagidi gonderme yasi.*
kerhane kapısından içeri girmek için marlboro almaktan kurtulmaktır.
reşit olmak ama henüz sabi-sübyan olmak.
bir bok olacak sanıyorsun ama olmuyor...
oleyyyyy olm 18 olduk lan .artık özgürüz istediğimizi yapabiliriz deyip, sonrasında herşeyin 16 ve 17 olduğu gibi rutin devam ettiğini görüp hayal kırıklığına uğramaktır.sadece ek olarak öss derdi çıkıyor ekstradan...
seçim hakkı dışında pek birşey getirmiyor; sigara, alkol vs ürünlerin her yaşa satıldığını ve + 18 yaş sınırlı eğlence kulüplerine herkesin girebildiğini düşünürsek.

ama çok şey götürdüğü kesin.
18 yaşındayken güzel olan ama kendini özletmeyendir.
ehliyet almak için beklenen karizmatik bir yaştır.
1992 li olmaktır.*
Nüfus kağıdını, cüzdanın ayrılmaz bir parçası haline gelmesine vesile olan olaydır.
(bkz: bu son olsun)

bugün sen çok gençsin yavrum.
hayat, ümit, neşe dolu.
mutlu günler vaad ediyor;
sana yıllar ömür boyu.

büyüyünce geçecek. keyfini çıkartmaya bak.