bugün

ERDOĞAN ÇOK SAĞLAM BiR ADAM'

Türkiye'de bulunduğum zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bazı konuları basın önünde konuşmayalım yarın AB'den buraya gelirler, dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok" dedi.

ben demedim putin diyor. Batıyla çıkmaz noktasına gelen bir kişi söylemi. Putinin yanında yer alacak mıyız yoksa esedi devirme sevdalarindan vazgececekler mi süreç gösterecektir.

http://sozcu.com.tr/2014/...izi-reddedemezdik-682898/
putin'in -mutlu sonla biten aksaray gezisi- sonrası yaptığı açıklamadır.
putin'in kendinden uzun görmesinden kaynaklı durum olabilir.

putin : 1.70
beraberlik : 2.00
erdoğan : 1.85
bir diktatörün diğer bir diktatörü övmesidir. şaşıracak bir şey yok... zamanında kenan evren'le ziya-ül hak da pek bir sevişirlerdi.

diğer taraftan batıyı küçük görür ayaklarına yatmaları muhtemelen iki diktatörün de sonunu getirecek. petrol fiyatları putin'in yaptıklarının (kırım, ukrayna...) cezası olarak düşürülüyor. sanırım rus ekonomisi tepetaklak olana kadar da böyle devam edecek... bize gelince... gereğini yapmak için hiç öyle petrol fiyatıyla oynamak gibi büyük işlere girişmelerine gerek yok. yolun sonu apaçık görülüyor...

cahil yobazlar sucukçu muhasebecisinin sokak ağzıyla batıyı hakkında demeçler vermesinden pek bir zevklenirler. batının ise karşılık olarak hep diplomatik dille "endişelerini belirtmesi"ni zayıflık işareti olarak görürler.

oysa gücünün ötesinde tehditler savurmak, sokak ağzıyla politika yapıp, alkış almak ortadoğu diktatörlerinin yoludur. batı her zaman gücünün bilinciyle sakindir. fazla yüksekten konuşmaz, gerek duyunca vurur, vurdu mu oturtur...
putin'in bölgede yeni müttefik arama çabalarından biridir. bu nedenle putin'in tayyip'e yaptığı yağcılığı çok görmüyorum. eğer tayyip erdoğan biraz milli olsa rusya'ya yaklaşırdı zaten.

hoş ben yine de ikisi arasında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum. putin de tayyip de otoriter liderler olsalar da en azından putin rusya'nın çıkarlarını ve geleceğini düşünüyor. erdoğan ise kendi cebini ve abd'nin bölgesel çıkarlarını... bu nedenle aralarında ciddi bir fark var. varsın demokrat olmasın ama putin gibi bir liderim olsun isterdim. türkiye'de putin'e benzeyen en yakın isim osman pamukoğlu gibi. türkiye'ye zaten otoriter biri lazım. astığım astık, kestiğim kestik ama aynı zamanda sapına kadar da milli menfaatleri düşünmeli.
putin sevmeyeceği insana ıspanak vermez.
17 25 aralık indiragandi yi anma haftası'na denk gelen açıklama...
suriye meselesini çıkarırsak iki liderin iktidarda tanıştıkları günden beri süregelen sevginin beyanıdır. zamanında vardı böyle arkadaşları tayyibin. şröyder, berluskoni, taçsız kral pele, bekenbauer..
bu açıklama için putin'e makarna kömür verilmiştir.