bugün

mermisi biten rusya'nın yaptığı eylem. esad başka bir ülkeye sığınır rusya'dan boşalan yeri türkiye doldurur. esadlı bir suriye hayal edenler kendini darı ambarında sanıyordur daha doğrusu suriye diye bir ülke kalacağını düşünenler. türkiye varken kürtlere bırakırlar mı o bölgeyi.
rusların bir yere gittiği yok.

türkiye ile pyd/pkk barzo dallamasını karşı karşıya getirmek için manevra yapılıyor.

bir ay içinde bunu göreceksiniz. not edin.
0:00 3:41
ya allah askina su adama dunya lideri falan demeyin pabucumun lideri o ciddi olamazsiniz ya.
Defolsunlar bir zahmet. Suriye üzerinde suriyeliler hariç herkesin söz hakkı var artık.
kesin biz haddini bildirdik de , ondan çekiliyor, di mi?

ha danalar ha.
korkulan rus ordusunun aslında ekonomisi bitik parasız bir ordu olduğu bir kez daha gözler önüne serildi rusya babasının hayrına çıkmıyor ordan

paraları yok bitiyor ondan.
sanlı devletimizin baskentinde patlayan bombalardan korkan rusların geri vites yapmasıdır. putin ankara'da patlayan bombalara bakarak "ulen bunlar kendi insanını molekullerine ayırıyor bizim ustumuzde kimbilir ne fanteziler denerler" dıye dusunmus olmalı ki gotum gotum suriye'den birliklerini cekmeye basladı.
Ekonomileri zaten kötü ellerindeki eski mühimmatı bitirdiler işte rusya çok güçlü bir ülke ama asla amerika değil dünyanın her yerinde ordusunun operasyon yapmasını ekonomisi kaldırmaz.
Ya maddi ya da danışıklı dövüş var. Çekilme karşılığında Ukrayna vaadi olabilir. Bir aya belli olacaktır.
Sivilleri öldürdü.
Ortalığı karıştırdı.
Kendi üssünü sağlama aldı.
Cebinde kalan bir taksi parasıyla da çekti gitti.
Amnsktgmn süper! gücü.
Ukrayna'ya yogunlasacaklar. Asil hedefleri avrupa. Bunu aylar once yazmistim.

(bkz: rusya nın avrupaya dalması)
tartus'daki liman ve kontrolü rusya'da olan ismi verilmeyen bir askeri hava alanı haricinde suriye'den çıkacaklarını belirtmişlerdir.
Abd ile ortak bi boklar karistiriyorlar,cikar kokusu yakinda.
veni vidi vici. kaos her zamanki gibi devam edeceği için çok da önemli olmayan geri çekilmedir.
putin suriye de amaçlarına ulaştıklarını ve hava / kara birliklerini geri çekmeye başladıklarını bildirmiştir.
resmen şaşırdım diyebilirim. politika zirvelerinde perde arkasında neler konuşuluyor bunu asla bilemeyiz ama ama rusya suriye'de amacına ulaştığını söylüyor. sahiden;

-rusya'nın suriye'de amacı neydi?

-amacımıza ulaştık derken ulaştıkları amaç nedir?

rus uçağının düşürülmesinden sonra üçüncü dünya savaşı seneryoları konuşulmaya başlanmış, internet de sayfalar dolusu yazılar yazılmış, yediden yetmişe herkesin diline düşmüştü olası bir savaş. şimdi ise bakıyorumda herşey eskisi gibi olucak gibime geliyor. içimden; ''amaaan keşke savaş başlasa'' diyordum daha bu sabaha kadar. şimdi ne oldu? benimle beraber onlarca insanın hayali yıkıldı.
(bkz: islam ordusu/#31411335)
Suriye'de geçirdikleri sürede planlarını tamamladılar. Muhaliflere yeterli zararı verdiler ve esad'a gerekli desteği sağladılar. Ortadoğu büyük bir bataklık ve ne kadar ilerlersen o kadar batıyorsun. Amerikanların düştüğü duruma düşmemek için doğru bir adım atıyorlar. Yine de uzun bir süre daha bölgede etkin bir güç olarak kalacaklardır.
Ekonomik bir karar.
Üssünü ve Esad ı sağlama aldı ve gitti.
görsel
Son çeyrekte bırakın %0.25 büyümeyi küçülmüş, Rublenin yükseldiği tek bir gün yok, dolar 30 dolar sularında iken Rusya çok bile durdu. Esed'in eline birkaç kafa kağıt verdi ve geri gidiyor.

Bakın olayı şöyle düşünün ekonomik gücünüz yetse bile yurt içinde bile bir operasyon yaparken -Sur gibi- her gün şehit haberi, ekonomik ve sosyal yük, göç, uluslararası antlaşmaların gerekleri vs vs bunlarla boğuşuyor bir ülke.

Aynı operasyonları yurt dışında yaptığınızı düşünün, asayişi sağlamak şart, milislere karşı anbean kendinizi korumanız şart, onlarca ülkeyi karşınıza almanız şart.

Rusya bugün 1 sene kalmadan çıkıyor, ABD girmeyi düşünmüyor.

Türkiye girmemekle en iyisini yaptı, yapıyor.

En temizi uçaklarla ve toplarla bombardımandır zira halihazırda Türkmen kuvvetleri silahlandırmaya müsait Türkiye destekçisi bir oluşumdur. Tek meselemiz onları yeterince desteklemek, şu saatten sonra onların en büyük belası Ruslar çıktığına göre işler biraz daha güzel olacak demektir.

PYD denen sürünün çobanı gittiğine göre güzelce tokatlarız inşallah.
büyük abiler anlaşmış el sıkışmış. biZE DE Bön bön bakmak düşüyor.

rtenin tek derdi esad'ı devirmekti olmadı, olmayacak da. esad seçimlere gitmeyi kabul etti ve abd ab baskısından kurtuldu.
büyüklerin tek istediği bölgede istikrar. bu ister esad ister işid isterse pyd olsun. ama baktılar ki (rus desteğinden sonra) esad yıkılmaz, oturup anlaştılar. bizimkinin de hayalleri suya düştü.
zaten önüne kemik atmışlardı, pydye devlet kurdurmayacaz diye. yani türkiye'nin meşru müdahale sebebini bitirdiler.
biraz kendi haline bırakacaklar gibi bölgeyi.
Rusyaya gitmiş ve akrabalarının bir kısmı orada yaşayan biri olarak söylüyorum, rusyanın bırakın bombardımanı ordusunu orada istihdam etmeye bile ekonomisi kaldıramıyordu zaten alacağını aldı artık daha fazla durması her geçen daha fazla ekonomik kulfet getiriyordu. Şunu belirtmeden geçmiyim ruslar kendilerine yapılan ne iyiliği ne de kötülüğü unuturlar zamanı geldi mi yüzünüze vururlar yani rte ruslar unutur gider ben dalarım suriyeye demesin putin mutlaka hesabını yapmıştır.
(bkz: skib bıraktı)