bugün

Ülke tarihinin en acı maden kazası olmuştur.
Başımız sağolsun an itibariyle ölü sayısı 274.

edit: ülke tarihinin en acı cinayetlerinden biri olmuştur aynı zamanda. kimin elinde kan varsa allah belasını versin.
Ölü sayısı 500den fazladır.
Bu tam bir katliam...
petrol, altın, elmas, kömür,
yerin altından çıkan hiç birşey hayır getirmiyor,
yerin üstündekiler neyinize yetmiyor der gibi...
Her şey durulduğunda kabak işçilerinin başına patlamasın faciasıdır.
Eften püften kişilerin değil suçluların cezalandırılması gerek !
böyle bir olay karşısında susmaya gönlüm razı olmadığı için yaşadığım güzelim eski yılları bırakıyor ve bu sikindirik zaman dilimine, yani 2014 yılına ikinci kere geliyorum.

katliamdır. onca hayat, onca umut, onca can, onca cinayet ve geride kalan binlerce acılı anneler, babalar, evlatlar, abiler, ablalar..

ama üzülmeyin.

marmaray var..
ayrıca konya-ankara arası sadece 2 saat..

kaderleri bu madencilerin. öyle demişti adamın biri zamanında.
zengin ölünce trajedi, fakir ölünce kader. vicdanınızı sikeyim.

neyse. çok bile kaldım bu iğrenç zaman diliminde. ben eski yıllara geri dönüyorum.
2 yıldır r4bia üzerinden siyaset yapan efendiler, şimdi olaydan sıyrılmak için ''soma üzerinden siyaset yapmayın'' diye ortalıkta geziyor. dinime küfreden müslüman olsa. Geçiniz.

allah ölenlerin mekanını cennet eylesin. gerek yok fazla söze. ölen işçilerin ailelerine allah sabır versin.
içi acıyo ya insanın.. kaç insan öldü, geride kaç gözü yaşlı insan kaldı, herkesin içi buruldu.. zor, gerçekten düşünmesi bile zor. Allah geride kalanların yardımcısı olsun.
Cnn türk'te adamın biri 600 ölü var diyor. Girdim gördüm diyor.
Tarihe altı çizili biçimde not edilmelidir. Sarıkamıştan bir farkı yok.
görsel
sabahtan bu yana okuyorum takip ediyorum her seyi bu basliga geliyorum aciyorum sayfayi bakiyorum imlec yanip sonuyor bakiyorum, yazamiyorum, konusamiyorum... kelimelerin ifade edebilecegi bir sey segil bu.
babasızlığa alışmaya çalıştığım şu dönemlerde birçok çocuğun babasız kalmasına sebep olan tüm orospu çocuklarından nefret etmeme sebep olan kaza(!)
Demek ki kömür sadece bir evi ısıtmazmış, Yakabilirmiş de milyonlarca ciğeri. halkımızın başı sağolsun.
Bir avuç kömür için, bir ömür verenlere. Başımız sağolsun.
şimdi insanlar somaya yardım kampanyaları başlatmış tamam güzel de ne alaka millet kimse aç değil açıkta değil orda.

asıl kampanya başka maden başka tershane kazaları olmasın yasalar denetimler sıkılaşsın diye olmalı yoksa 1 tirilyon toplamışız somayı ihya etmişiz ne önemi var ??
türkiye ölümlü maden kazalarında dünyada birinci sırada. ey kanı bozuklar sorarım size bunun sorumlusu özel şirketler mi yoksa akp diye ruhlarınızı sattığınız liderleriniz mi?
en başta 200 kişinin sıkıştığını söyleyip 274 tane ölü ki azaltılan haber millet sayıyor orada her çıkanı sabaha 350 sayısı ile karşılaşılıp diğer duyumlara görende içeridekiler le beraber 600 ü bulması bekleniyor ne garip sanırım SGK ya bakılıp söylenmiş bir durum bu ya da ölenlerin çoğunu gizliyorlar SGK da belgesi yok diye kim bilir artık her şey beklenir o kadar insanı öldüren zihniyetten.
Cigerimiz yaniyor... ne suçu vardi o insanların madenci olmaktan başka neleri vardı ekmeklerini yerin altından çıkarıyorlardi... hepsi ışıklar içinde uyusun mekanlari cennet olsun.
http://youtu.be/ng8q-pA_d_k
kara günlere kaldık kömür karası günlere..
ölüm bu işin kaderinde var dediler. kader böyle yaşamak değil kadar böyle ölmek de değil! kader yüzlerce kişiyle aynı anda toprağa gömülmek değil. kader yerin altında çıkarılıp tekrar yerin altına gömülmek değil. dostlarınla omuz omuza ölümü beklemek değil. geride kalmış eşlerin çocukların anaların babalarında kaderi bu değil. peki kim verecek bunun hesabını? bu millet daha ne kadar katlanacak bu cinayetlere! ideolojiniz hiçbir önemi yok artık. ister sağcı olun ister solcu, a partisi b partisi de fark etmez artık. insanlar ölüyor bizim insanlarımız! kafanızı bi kaldırın artık daha kaç cana ihtiyacınız var? daha kaç cinayet göreceğiz?
kara günlere kaldık kömür karası günlere..
artık heryer siyahtır... Soma da ölen bütün kardeşlerimize allah rahmet eylesin...
Göçük altında kalarak ölen şehittir..
Hadis şerif..
Kazdılar kazdılar cennete düştüler yiğitlerim...
Allah herkesi korusun..
Aminnn..
yapılmış en güzel dua bugün okuduğum bölümün başkanı tarafından yapılmıştır.
allah dolaylı yada dolaysız yoldan bu olayla alakası olanların belasını versin, ölenlerin acılarının kat kat fazlasını onlara yaşatsın, âmin diyenlerden de allah razı olsun.
bunları söyleyen adam dersle hiç alakası olmadığı halde her ders bize ne olursa olsun haksız kazanç sağlamamamızı öğütleyen biri.
çalışma ve sosyal güvenlik bakanı çıkıp beyanat vermiş katliam sonrası:

"ilgili kurumun yapılan inceleme ve denetlemeleri hitamında mevzuata aykırı bir durumu söz konusu değil."

hah birader, bakan, adam vs kendine hangi ünvanla hitap edilmesini istiyorsan.

bak eğer kurumun mevzuata aykırı bir durumu olmamasına rağmen 270+ cenaze çıktıysa oradan çıkıp allahın takdiri diyemezsin.
aklı basan birisi bunu diyemez. diyebileceğin tek mantıklı argüman " bizim mevzuat günümüz yeterliliklerini karşılamıyor, en kısa zamanda güncellememiz gerekiyor"

seninki özrü kabahatinden beter durumu. mevzuata aykırı değil. yahu 1000 küsür insan 1. derece yakınını kaybetti yahu. anası kardeşi karısı evladı vs. hepsinin ailesinde artık bir eksik var. nasıl bu kadar insanlığınızı, vicdanınızı kaybettiniz siz?

mevzuat diyor adam yahu, yemin ediyorum çıldıracağım. dün gece uyuyamadım, bütün gün sövüp sayıp durdum, bu saat oldu halen küfür kıyamet havada uçuyor.
bedava yaşıyoruz memlekette. ölmeden evine dönebilen şükrediyor.

bunlar da çıkmış rüzgar yapıyor millete.
aradan geçen zamanda anladık yüzsüzsünüz, vicdansızsınız, ahlaksızsınız da insanlığınız nerede yahu?
1 değil 3 değil 5 değil 10 değil şu saat itibariyle 274 beden can verdi orada. buna kaza diyemezsiniz, fıtratında yok bu işin. ihmal var, görmezden gelme var, bile bile insanların ölümüne seyirci kalmak var.

yahu içinizde başbakan'a çıkıp "kabataş'taki düzmece bir olay için bacım bacım diye aylarca ortalığı yıktık, bu insanların hesabını nasıl vereceğiz?" diye soracak tiynette değil mi lan?

hakkaten yok mu içinizde şöyle bir soru sorabilecek?
Yine ölenler fakir, yetim kalanlar fakir, evladını yitirenler fakir.. Bir gün öncesine kadar hastanede hemşirenin azarladığı, bankada veznedarın hakir gördüğü, toplumda ötekileştirildiği insan bir gün sonrasında öldüğü için değerli mi oldu şimdi? Peynirin, zeytinin fiyatı belliydi ya hani o fiyatın bedeli bu kadar ağır mı olmalıydı? Cebindeki telefon benim işçimin, emekçinin hayatı uğruna evine ekmek götürmek için kazandığı aylıktan bile daha fazlayken öldüğünü duyunca mı vicdanın sızladı? Üç gün sonra hatırlamayacağın yasları reyting uğruna tutma Türkiye. Daha fazla canlar yanmasın diye işe koyul; zayıflama ilaçları yerine fakiri doyuracak, horlamayı engelleyecek burun bandı yerine fakirlerin yaralarını saracak, yüzde yüz diş beyazlığı sağlayacak bin bir çeşit diş macunu yerine emekçimin karanlık hayatını aydınlatacak bilim insanları yetiştir bize. Maden çıkarmak için üç kuruşa çalıştırdığın işçimin yerine gerekli teknolojiyi getir bize... Hak istemeye yüzümüz yok ama hakkını helal et bize şehit kardeşim.
(bkz: soma için ne yapılmalı)
güncel Önemli Başlıklar