bugün

Bence 2022 dk elemeleri için hiç uğraşmayalım. Ne zaman bi turnuvaya katılsak elemelerdeki takımdan eser kalmıyor. Aynı durum 2016'da da yaşandı.
Bu takım galler felanıda zor yener izlenimi veren maçtır.
görsel
:(
bugünde doyduk çok şükür. italyano pizza!
görsel
Milli takımda winner oyuncu olmaması sırıtıyor.tek tek bakınca kalite derler ama öyle değil.inisiyatif alacak sahada ikili mücadeleden kaçmayan baskı altında takımı rahatlatacak yetenekte oyuncu yok.
Çok kötü bir şekilde hezimete uğradığımız bir maçtı. Acı ama gerçek.
3-0 ezildiğimiz maç.
her yanimiz hamaset dolu olunca boyle yenilgiler şok etkisi yaratiyor insanimizda.
görüldüğü gibi şarkılarda bestelense, futbolcular reklamlarda da oynasa, senol gunes ovule övüle bitirilemesede ortada bir gercek var: bizim onca para dokulen futbol takimimiz iyi değil ve hatta bayagi bir kotu.

kisisel yorumum: italya'nin iyi oldugunu biliyordum ama bizimkilerin bu kadar kotu olduğunu kabul etmem biraz zaman aldi yalan yok. tum mac boyunca agiz tadiyla bir atak, bir pozisyon izleyememis olmak zaman kaybi yasattigi için sinirlerimi bozdu. trt spikerlerinin les yorumlarini saymiyorum bile.
norveç ve Hollanda çöpmüş onu daha iyi anlamış olduk.
Ona öyle koyarız buna böyle koyarız diye dolaşan insanları daha fazla üzmüştür.
Turnuva takımları kendini belli ediyor tatava yapmadan basp geçtiler.
san Marino'dan daha az şut çekmişiz. görsel
görsel
görsel

bizim çocuklar!
https://www.uludagsozluk.com/e/44778800/
bakın arkadaşlar bir kaç gün önce girdiğim entry bu. bir arkadaşımızda eksilemiş sanki italyaya 5 atacaktıkta ben dememişim gibi. gerçekler acıtır. ee milli takımın başında yabancı sınırı gelsin diyen bir adamdan da max. bu futbol taktiği beklenir işte. neden hücum oynatmıyorsun ? maça neden beraberliğe çıkıyorsun. biraz reaksiyon gösterseydin. maçtan önce korkak korkak açıklamalar verdiği taktikte pasif futbol defansif futbol kontra atak. böyle bir şey olamaz. elinde mükemmel kadro var ancak bu kadar kötü oynatılabilirdi. malzeme iyi şef kötü. italyanlar resmen bize futbol dersi verdi. adamlar bambaşka seviye. bizi ciddiye aldılar çatır çutur oynadılar. ben ne dedim italyanlar %,60 topla oynar dedim. topu cok fazla rakibe bırakıyoruz dedim. kazandığımız norveç ve hollanda maçlarında da rakip hep dominant oynadı. bu kafayla bir yere varamayız. uçlarda yaşıyoruz kendimizi çok çabuk şişiriyoruz. sonra adamlar iğneyi vuruyor patlatıyor bizim gibi balon ülkeyi. ee tff de hala yabancı sınırı carttır curttur. bu kafayla varamayız bir yere. sistemi oturtamıyoruz. birazcık kendilerini eleştirsinler. şenolunda küçük takım hocası olduğunu anladık bir kere. mançini ne kadar efendi bir adam. maçtan sonra hiç böbürlenmedi. adamlar cidden karizmatik ve baskın futbol oynadı. sonuna kadar hak etti. sen takımı geri çekip defans yaparsan olacağı bu. bu futbolla galler ile isviçreyide yenemeyiz. anca yabancı sınırını getirin hadi şimdi. iyice sikilelim. bu futbolu fatih terim oynatsa yerden yere vururdunuz. ülkeye güncelleme gelmesi lazım. yazıklar olsun.

bizim yaptığımız bu analizi yetkililer yapamıyor. herkes rant peşinde, dediğim dedik olsun peşinde. nihat özdemir gibi vasıfsız 5 para etmeyen allah'ın cezası insaatçı bir adamı futbolun basına getirirsen olacağı bu. hükumetin, eğitim sisteminin, siyasetin, futbolun, ekonominin bu kadar kötü yönetildiği bir ülke olamaz gerçekten.
elumuze verdiler.
görsel
italya turnuva sahibi olmanın avantajını iyi kullandı. Mahalle maçlarındaki topun sahibi veletin yaptığı gibi top benim değil mi oynatmıyorum dedi ve oynatmadı.
Kenan karaman kadar taş düşsün başına. Zaten topla oynama oranımız yüzde 3, o yüzde 3ü de oynayan Yusufu oyundan alıyor Kenan oyunda kalıyor, yazık.
Hayatımdaki vakit kayıplarında ilk 3'e rahat girer bu maç.
iki takım arasında inanılmaz bir teknik farkı vardı, iki doğro ileri pas yapamayan zavallı türkler ve 3 ileri topta kapalı defansa gol atan italyanlar.

Valla dardanelin bugun makarayana kocağız vs muhabbetinden sonra sölyemem gerekiyor ki makarna acı bir şekilde koydu.
sonucu ile karalar bağlanmaması gereken maçtır. bu aşamada italya bizim rakibimiz değil. üzücü bir söylem ama maalesef ki öyle.. he ilerleyen turlara geçebilirsek ve italya ile yeniden eşleşirsek emin olun o maç böyle oynanmayacak. italya bizden daha güçlü evet ama bu maç turnuvanın açılış maçı. italyanın başkentinde oynanıyor ve italyan futbolcular hem daha hazır geldiler hemde ekstra motivasyon ile oynadılar. bizde taktiksel olarak hatalar yaptık.

dün akşam mesai biterken şirkette konusu açıldı. 1 abimiz türkiye yener dedi 1 abimiz italya yener dedi 1 tanesi berabere biter dedi. iddiaya girildi bana da sordular sence ne olur diye 2-0 veya 3-0 biter biz doğru düzgün şut bile çekemeden maç biter dedim. yani bazı şeyleri görmek için kahin ahtapot paul olmaya falan gerek yok. bizim şu aşamada daha bu maç oynanmadan bile yapmamız gereken şey isviçreyi yenip gallere yenilmeme hedefi olmalıydı. zaten günler önce aynı entryi yazmıştım buraya.

(#44779246)
Yaş ortalaması bu kadar yüksek olup, 90 dakika bu kadar çok ileride basan bir takımı belki de ilk defa izledim. Şenol Güneş ile birlikte..
italya: 0
Türkiye: 3
Ankara'da havaalanı mı vardı, biz yapdıg.

Nerem ile güleyim dediğim dediğim maç.

izlemedim, sanırım hakem sayesinde 3-0 maç kazanmışız.
Eğer hakem adil olsaymış ve futbolun güzelliğini öne çıkaran takıma daha toleranslı olsaymış italya en az 5'lik olurmuş.

Yok ya boş ver, izlemeye bile değmeyecek maç.
ilerde ayağında top tutacak bir türk gerekli. ve bu burak değil. ropu alacak indirecek saklayacak ve gerekirse faul alacak. duran topta gol aratacak. sergen bu olayı abu ( şerefsiz ) gidince töre ile çözdü. bakalım şenol ne yapacak.
şenol güneş yıllar evvel beşiktaş - bayern münich maçında da korkaklığının ispatı olan bir kadro çıkarmıştı ilk maçta...
yani oyun oynamaya değil de, nasıl daha az gol yeriz üzerine kadro çıkardığı her maçta şenol güneş rezil olmuştur. ve bundan da hiç ders çıkarmamış bir hocadır...
bir insan neden italya'dan allah gibi korkar?

neden kabız futbolu böyle bir açılış maçında hem türkiye'ye hem de bütün dünyaya reva görür?
bu futbolu mu yakıştırdı kendine?
kenan karaman özverili bir oyuncu lakin topla ilişkisi çok iyi bir oyuncu değil.
bu maça cengiz ile başlanabilirdi. efektif bir futbol için.
kendi oyununu oynamak isteyen bir takım için biraz daha hücumsal özellikleri olan bir kadro ile maça çıkılabilirdi.

trabzon kontenjanından ötürü hiç hak etmediği halde abdülkadir ömür kadroya dahil edildi, daha hazır olan topçuların hakkı yendi mi yenmedi mi?
yine trabzon kontenjanı sayesinde kaleyi koruyan kardeşimiz uğurcan'ın en büyük sıkıntısının gelen ilk topları kontrol etmekte zorlandığı bilinmeyen bir gerçek mi?
en yumuşak sertlikte gelen topları bile sektirme ihtimali izleyicileri tedirgin ediyor mu etmiyor mu?

kaldı ki daha sert gelen topları hemen ceza sahası önüne doğru rakibin önüne çelmesi onun sıkıntılarından biri değil mi? ha bir iyi tarafı, iyi yer tutup neredeyse çatala gidecek olan toplara çok iyi uzanıp jeneriklik pozlar vermesi... onun dışında çok istisnai bir tarafının olduğuna inanmıyorum...
fenerbahçe'nin kalecisi altay'ın formayı daha çok hak ettiğine, hatta mert günok'un bile daha fazla hak ettiğine inanıyorum...

gelelim sol beke, umut kardeşimiz muazzam bir özveri ile oynamasına rağmen çok mu yeterli?
bilmiyorum ama caner veya hasan ali kaldırım'dan birinin bu kadroya dahil edilmesi garip olmazdı herhalde.

sahadaki dizilişimizde problemliydi. baştan sonra her şey yanlıştı... yusuf belki de ilk 11' de bile başlamamalıydı. vermiş olduğu görüntü çok üzücüydü...
hakan çalhanoğlu merkezde iki tane takır takır çalışan kanat forvet ile beraber burak yılmaz'ı destekleyecek bir oyun oynama isteği, planı ile bu maça başlansa idi olayın rengi başka olurdu...
şenol güneş'in kafasındaki savunma güvenliği anlayışı çağ dışı...
savunma güvenliğinin nasıl hücumdan başlaması gerektiği dersini verdi bize italya...
bizlerde iyi hücum ederek ve zaman zaman önde basarak benzer şeyleri yapabilirdik...
doğru kadro ile çıkma cesaretine sahip bir hocamız olsa idi...

yine yenilebilirdik..

3-0 değil ama 4-2 veya 5-3

ama rengimiz olurdu..
herkes türkiye'de iyi takım.
göz dolduruyor.
iyi futbolcuları var

şahane bir açılış maçı oldu derdi... ama şenol güneş buna izin vermedi, diyeceklerimin hepsi bu kadar. yazıklar olsun.