bugün

petrol ofisi zaten vergi dairesi dedi iyiydi he o.
haberlere bakmak için cnn türkü açtığımda denk geldiğim konuşma.

konuşmanın şekil yönünden incelendiğinde gayet sakin, rerörö demeyen her söylediğini elindeki somut verilere dayandırmaya çalıştğı görülür. bir yerde buradan sayın cemil çiçeğe sesleniyorum deyip hafif bir saçmaladığı oldu ama arada kaynayabilir.

ekonomi ile ilgili verdiği veriler sağlamdı. ama sanki biraz kaçak oynuyor izlenimi aldım. şöyle ki; 2002'deki tüketicilerin bankalara olan borçlarının x lira olduğunu söyledi. bu gün için ise y lira olduğunu söyledi. ve verilerde 2002'deki rakamların daha düşük olduğu söyleniyordu. ancak söylemediği şey, o dönemde parasının değerinin ne olduğuydu. yani enflasyon ne konumdaydı. sözgelimi, (rakamları tam hatırlamıyorum ama aradaki fark 53 kattı.) 2002'de borç tutarı 1 lira 2014 53 lira olsun. fakat o dönem 1 liraya 1 ev alınıyor olsun. bu gün 53 liraya 1 ev alınıyorsa, iki dönemin parasının değeri de aynıdır. bu sefer bu dönemin borçlarıyla o dönemin borçlarının seviye aynı olduğu sonucu çıkar. kılıçdaroğlu bunla ilgili bişey söylemedi.sanki paranın değerini örtmüş gibi duruyordu. ama yanılıyorda olabilirim yani aynı gerçek değer üzerinden söylenmişte olabilir. ama kredi kartlarının üzerinden konuşması iyiydi. çünkü büyüme hızı düşer, borçlanma böyle artmaya devam ederse, bizim ekonomi çokta fazla kaldıramaz bu işi.

kılıçdaroğluna siyasi getirisi ne olur: benim gibi anti kemalist olup akp'yi de sevmeyenleri kaldıkları ikilemden belki çıkarabilir.
Gercekten ilk defa muhalefetin tam bir muhalefet gibi konusmasini duydum..Kemal Kılıçdaroğlu cok guzel bir konuşma yapmıştır...Aferin gercekten boyle konusmalarbekliyoruz. Bendeki itibarini yukselttin Kılıçdaroğlu...
Fesleğen gibi oturttu da denebilir.
http://www.youtube.com/watch?v=Noo7ZH8eph8
Bir ton anlamlı şeyler söylemiştir ama anlayan olmamıştır.
her vatandaşın izlemesi gereken, ders alması gereken konuşma.
efsane konuşmalar arasına giren, rezillik silsilesinin ifşa edilmesi.
Cok guzel hazirlanmis, alt yapısı sanırım paralel yapıca desteklenmiş yer yer ayar vermiş bir konusmaydi. Hafiften recep tayyip erdoğan doğaçlaması tadındaydı. Tebrik ederim muhalefetlik böyle olur. Sayın davutoglu' nun cevap konuşmasını izleyemedim. Umarım yolsuzluğa pirim vermez.
Fetoş'un danışmanları tarafından hazırlanmıştır. Yoksa sittin sene Kılıçdaroğlu ve ekibi bole bi konuşma hazırlayamaz amk.