bugün

Son günlerde meclis çatısı altında yapılan en iyi ve sert muhalefet konuşmasıdır. Hükümetin başarısız ekonomi politikalarını rakamlarla, hesaplarla açıklamakta, hükümetin yüzüne vurmaktadır sayın kılıçdaroğlu.

''Yasama organı adına kamu harcamalarını denetleyen organa bilgi vermeyen Adalet Bakanlığı bütçesine nasıl oy vereceksiniz. Ben bu kürsüden yine Sayıştay raporları gelmedi diye itiraz ettim. 132 raporu soru önergesi verdik vermediler. Bundan Sayın Çiçek de sorumludur. Milletvekillerinden Sayıştay raporu hangi gerekçeyle saklanır. Raporda kirli sayfalar var. Yasama organı yürütme organına neden hesap vermek istemiyor. Sizin oylarınızla Sayıştay raporları Meclis'e gelmedi. iktidar milletvekillerinin de sorgulaması lazım. ''

'' Bu bütçe meşru bir bütçe değildir. Parlamento'da hesap vermeyen bir hükümetin meşruluğu yoktur. Bu parlamentonun sorması gereken bir şey var. Bu hükümet bu parlamentoya saygı duymuyor. Herkesin vicdanına sesleniyorum. Size değer vermeyen bir hükümete nasıl destek vereceksiniz. ''

'' Bu hükümetin çok defosu var. Başbakan bir konuşma yaptı. Diyor ki; "ABD'de Oregon'da 5 bin kişiye su temin edecek depoyu kurması için TiKA'yı devreye soktuk." Kızılderili kabilesine çek vermişler 200 bin dolarlık. Yardım yapılan Kızılderili kabilesinin barajı var. Sayıştay raporları gelse ne gerçekler ortaya çıkacak. Kızılderi kabilesine su götüren hükümete söylüyorum suyu olmayan köyler var. TiKA Tunus'a TOMA ve kelepçe göndermiş. ''

'' Sadece devlet mi borçlandı, vatandaş da gırtlağına borçlandı. Vatandaşın bankalara 2002'de 6.6 milyar borcu vardı, 2013 Ekim ayında 322 milyara çıktı. Dolar milyarderlerimiz Japonya'nın iki katı. ''

'' Milli Eğitim sistemi stratejiktir. 4+4+4 kalkınma ve bakanlığın strateji planında yoktu. Beş milletvekili bu yasayı yaptı, hiçbiri eğitimci değil. 5 yaşında çocukları okula gönderdiniz. Başbakan, çocuklarına rapor alan annelere 'sizin çocuğunuz geri zekalı mı?' dedi. Başbakan o annelerden özür dilemeli. O çocukları denek olarak kullandınız. ''

'' Başbakan gençlere söylemediğini bırakmadı. Gezi olayları demokrasi tarihine vurulmuş silinmez bir damgadır. insan ölmüş, onun derdi seramiklerde. Seramik, otobüs durağı yine yapılır. Mala acıdığın kadar biraz da cana acısan ne olur? Mısır'da ölen kıza ağlarsın, burada 7 genç öldü bir damla gözyaşı yok. 14 yaşındaki Berkin Elvan hala komada.''

'' Başbakan birazdan gelecek '30'larda, 40'larda şunlar oldu, bunlar oldu' diyecek. Ben şunu sormak istiyorum. 2013'te doğalgazı hangi gerekçe ile karneye bağladınız? Savaş mı var? Yok. Doğalgaz sıkıntısı mı var? Yok. ''

ekonomimizin ve demokrasimizin geldiği noktayı mükemmel bir şekilde özetleyen bu konuşmanın içeriğini anlayamayacak kadar sığ insanların ve parti sempatizanları şekil olarak eleştirilecektir kemal kılıçdaroğlu' nu. Başbakanda çıkıp 30' lu yıllar 40' lı yıllar, bizim türbanlı bacılarımız mavallarını okuyup, bu konuşmayı ve sorulan soruları geçiştirecek, ezilmek isteyen vatandaşlarımız kendilerini bu hükümete ezdirmeye devam edeceklerdir, malesef.
Gundi nin amerika dan aldigi icazetle yaptigi konusmadir.
içinde gezdirmiştir.
doggy yaptığı konuşmadır.
tramvaya ters bineceği konuşmadır.
her geçen sürede daha kısa, net ve sert konuşma yapan kişiye aittir. akplilerin savunmaları da genelde;

hıı yalan söylüyosun taam mı
biz en iyisini biliriz
şincik şöyle oluyor
yaptık ama sor bi neden yaptık

şeklinde oluyor.
Fakire 600 tl yardım vaadiyle seçmenini kandıran bir adsmın bütçeden bahsetmesi kalkıp konuşma yapması komiktir.
Sonra kalkıp tayyip ayar verince ha hu.
- Japonya'nın milli geliri Türkiye'nin 7,5 katı. Bizim dolar milyarderlerimiz Japonya'nın 2 katı http://bit.ly/INMz1i

gibi ibretlik bir ayar içeren konuşma.
ayar üstüne ayar verdiği konuşmadır. hazımsızlık yaşayanlar olması doğaldır.
saçmaladığı konuşmadır.

bak kardeşim;

zamanda yolculuk esnasında, sizin dünyanızda sıkışıp kalmış bir gezginim. teknolojimizin ve kültürümüzün geldiği noktayı söylesem götün uçuklar. lakin sizin bu boktan dünyanız ve küresel ısınmanız nedeni ile, zaman yolculuğu yaptığım araç yarrağı yedi. bu da yetmezmiş gibi, seninle aynı havayı solumak zorunda olduğum bir ülkede kapana kısılı kaldım adeta. elimdeki tek eğlencem, zihin yoluyla girdiğim internetiniz (şiştin değil mi lan?) başka da hiçbir zevkim yok inan. gel gelelim, seni ve entrylerini gördüğüm günden beri, gözüme uyku girmiyor. beynim yandı resmen. adeta en zekiniz olan stephen hawkings gibi yamulup kalıyorum. neden biliyor musun? bunca galaksi gezdim. bunca insan tanıdım. senin kadar boş konuşan bir biiiiiiiiiib daha görmedim. bırak kardeşim. bizi rahat bırak. interneti rahat bırak. yoksa sana yeminim olsun, aleti tamir eder etmez zamanda bir yolculuğa çıkıp, seni biiiiiiiiiiiiiiiib!
bilgin olsun istedim,

teşekkürler
sağlık sektörünün içinde olmasam , sanarsınki akp devrim yapmış amk. yasal yoldan milletin vergileriyle yandaşları zengin etme hususunda ihtisas yapmışlardır , çok rahat iki ciltlik kitap yazabilir .
japonya'nın milli geliri türkiye'nin 7,5 katı bizim milyarderlerimizin sayısı japonya'nın iki katı diyerek varolan düzeni tek cümle ile özetlemiştir.
peşpeşe ayarlar verdiği konuşmadır.

cesareti olan akp lilerin de dinlemesi önerilir.
ne kadar yetersiz bir muhalefet yaptığını görebileceğiniz konuşma.

http://www.youtube.com/watch?v=5HqIGEZojXE
üzerine uzun süre çalışılmış bir konuşma. iyi de olmuş. eksikleri çok fazla, ama samimiydi. sorulan soruların başbakan ya da kabinesi tarafından cevap verilmeyeceği belliyken, bunu yapabilmesi cumhuriyet halk partisinin o boş vermiş siyaset anlayışının bir nebze, biz de ucundan tutalım yıl oldu 2013 demesiyle, atlatılmış gözüküyor.
içinde bütçe ile ilgili hiç bir öneri yada bilgi yoktur. Mübarek bütçe görüşmesi değil de akpyi eleştirme konuşması yapmış.
özellikle gerçek bütçenin kalınlığıyla sunulan bütçeninki arasında dağlar var. sanki biri dergi biri ansiklopedi. neden acaba recep reis neyden korkar acep?
kılıçdaroğlu'nun gelmiş geçmiş en etkili konuşmasıdır. ondan beklenmedik bir performanstır.
konuşmayı çok etkili bulanlar için söylüyorum, şu yandaş medya biraz daha az izlense, şu insanın aklını kalbini bir sülük gibi emen diziler, magazin programları yerine biraz da muhalefeti dinleme zahmetinde bulunsaydınız, bu konuşmada geçen o ibretlik vurucu sözlerin çok daha önceleri de ve defalarca kez kılıçdaroğlu tarafından söylenmiş olduğunu görecektiniz,, ama bu da bir gelişme tabii.. hülocanlara tek bir sözüm yok, onlar zaten şu an yav he he modundalar, allah kurtarsın..
tamamı buradan izlenebilecek tarihi konuşma:

http://tvarsivi.com/playe...p;z=2013-12-10%2016:34:00

özellikle akp seçmenlerinin nasıl ve nelerle kandırıldıklarını öğrenebilecekleri konuşma.
ciddi ciddi merak ediyorum,
ben bu adamın 2009'dan beri istisnalar hariç her türlü grup toplantısını, bütçe görüşmesini izledim. izleyemediklerimi gazetelerden okudum.
çoğu da gayet güzel konuşmalardı. gayet net ve güzel tespitler vardı hepsinde.

ama şimdi bakıyorum, abd'den geldikten sonra ekşi'de başlamış bir akımdan dolayı herkes farkına varmış, vay anasını ne güzel konuşuyormuş da bizim haberimiz yokmuş. "uzun zamandır izlemiyordum ama hitabeti gelişmiş" falan gibi şeyler duyuyorum.

böylece koyunluğun her yerde koyunluk olduğunu anlamış bulunuyoruz.
ben şimdi sorarım amına koyim, uzun zamandır izlemiyordun da şimdi neden izledin?

-e ama herkes güzel diyoo

sizin omurganızı sikeyim. demek ki iktidarın yolu harbiden abd'den geçiyormuş. vay arkadaş.
bütçe konuşması sırasında bu adama kanım kaynamıyor değil ayrıca konuşması sadece 2 kanal tarafından veriliyordu sonra bu millet niye akp'ye oy veriyor diye tartışıyoruz ulan adamlar akp dışında siyasetçi görmüyoki kanallarda hep iyi hoş güzel tüm kanallar.
kemal kilicdaroglunun bütçe den ekonomidem bahsetmesi hayat kadininin namustan bahsetmesi gibi birşey dir.