bugün

Tarihler 1 Temmuz 1993 idi. 4. Pir Sultan Abdal Şenlikleri sivas'da düzenlenecekti. etkinliğe katılacakların arasında aziz nesin'de vardı.
aziz nesin yaşadığı toplumdan biraz farklı bir yapıdaydı. Açık sözlü biriydi, düşündüğünü söylerdi. Bundandır ki, ömrünün uzun bir süresini ya hapishanelerde geçirdi ya ölümle burun buruna geldi. Ancak bir olay var ki yarası kapanmaz, kapanamaz.

Evet ben bir ateistim. inananlara, inançlara saygı duyuyorum. ”Ben genelde 400 yıl önce ne olursa olsun, en doğru sözler olsun, bugün aynen onların yürürlükte kalmasından yana değilim. 700 yıl önce, 750 yıl önceki Mevlana da öyle, tabii bunların içinde ölümsüz değerde sözler elbette vardır. Ama o felsefe bütünüyle bugüne ait uygulanamaz ve o yüzden ben Müslüman değilim, yoksa Kuran’da da güzel sözler var. 1300-1400 yıl önceki sözlerin, kimin sözü olursa olsun, eskimeyeceğine inanmıyorum. Eskimiştir”, demişti.
bu yüzden hedef gösteriliyordu.

1 temmuz 1993'de Yerel basın, özellikle Aziz Nesin’i hedef gösteren manşetler atmıştı. Örneğin olayların yaşanmasında büyük payı olan Hakikat Gazetesi “Müslüman mahallesinde salyangoz sattılar” manşetini atmıştı.

MÜSLÜMAN KAMUOYUNA

“Bismillâhirrahmânirrahim”

”Kâfirler şunu iyi bilmeli ki:”

islâm’ın Peygamberi’ni ve Kitab’ın izzetini korumak için, bu uğurda verilecek canlarımız vardır.

Gün; Müslümanlığımızın gereğini yerine getirme günüdür.

Gün; Allah (C.C)’ın vahyi Kur’ân-ı Kerim’e, Allah’ın meleklerine, Allah’ın Resulü Hz. Muhammed (S.A.V)’e, O’nun ailesine ve ashabına yöneltilen çirkin küfürlerin hesabının sorulma günüdür.

“iman edenler, Allah yolunda savaşırlar. Kâfirler de tağut yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarıyla savaşın. Çünkü şeytanın hilesi zayıftır.” (Nisa : 76)

“Galip gelecek olanlar, şüphesiz ki Allah taraftarı olanlardır.”

Yukarıdaki eylem parolası bildiri, 30 Mayıs 1993 günüRefah Partisi islamcı yerel yayın organı Bizim Sivas adlı gazetede yayınlanmıştır.

bu manşetlerden sonra 2 temmuz 1993 de olanlardan'da yarın bahsederiz.