bugün

1983 yılında kurulan, bikaç kere koalisyon hükumetlerinde yer alan, 28 şubat sürecinde yıpratılıp kapatılan parti. en iyi ve en kötü yıllarını necmettin erbakan döneminde yaşamıştır.
benzerleri için,
(bkz: fazilet partisi)
(bkz: saadet partisi)
16 ocak 1998'de anayasa mahkemesi tarafından kapatılmıştır bu parti.
seçim zamanı geldimi kapı kapı dolanıp odun kömür dağıttıran parti. hacı sakalları klasikti. mitinglerinde yumrukları sıkar başparmaklarını kaldırırlardı. *birde iktidardayken çok sağlam emekli zammı yapmışlardı bunlar.
kapatma kararı için:

http://www.anayasa.gov.tr...AR/SPK/K1998/K1998-01.htm
28 Şubat ile ilgili bir soruya iktisatçı osman altuğ un verdiği yanıt çok ilginçtir:

"...Biz o dönemde havuz sistemini getirdik. Parasalcı ekonomiye baş kaldırdık. Güç dengelerinde sorunlar yaşandı. Sayın Başbakan Erbakan davet etti. Beni Başbakanlık Başdanışmanı olarak görev talebi oldu. Ben kişiye değil T.C. Başbakanı Başdanışmanlığı olarak göreve başladım. Birçok şeyi değiştirmeyi hedeflemiştik. Biz bir havuz hesabı yaptık. Devletin tüm kurumları ellerindeki paralarını başka bankalara yüzde 5le yatırıyor o bankalardan da yüzde 130 faizle borç alıyordu. Bunu görünce bir havuz kuralım dedik. Bu havuz kelimesi de bana ait değil Sayın Erbakana aittir. Bizim getirdiğimiz kamunun tek hesabıdır. Kendisi bunun adını halk anlamaz buna havuz hesabı diyelim dedik ve böyle bir oluşum başlattık. Biz havuzda parası olanlara yüzde 50 faiz verdik. Böylelikle yüzde 80 biz fazla kazanacaktık. Türkiyede tüm çalışanlara o tarihlere kadar görülmeyen oranda zam yapıldı ve memur yaptığı alışveriş ile piyasaya büyük rahatlama getirdi. Parasalcı ekonomiye başkaldırıda para mı halk mı bu yapılan parasalcı ekonominin darbesi midir yoksa askeri bir darbe midir bunun sorgulanması gerekir. Bunu şu anda açıklamak istemiyorum. Ancak parasalcı ekonomi olaya ağırlığın koymuştur..."
dedemle aramızda geçen diyalog:
+dede hangi partiye oy attın?
-buğdaya verdim oyumu yavrum.
+naptın dede sen ya?
- hep kır ata atıyordum bu yılda bereket getirsin diye buğdaya bastım mührü.
(söz konusu dedem 90 yaşında ve okuma yazma bilmiyordu.)
(bkz: sembollerin gucu)
(bkz: milli gorus)
(bkz: mücahit erbakan)
milli nizam partisi, milli selamet partisi, refah partisi, saadet parti ve son olarak akp olarak tezahür eden islamcı kesim partilerinin ortancası.
bugün, gerçekten inanan kesimin bir çok toplumsal ve sosyal alanda zorluk çekmesinin tek nedeni olan partidir. şöyle ki, kendileri iktidar ortağı olmazdan önce türkiye'nin türban gibi bir sorunu yokturdu. bir çok kamusal alana(üniversiteler de dahil) türban ile girilebilmesine karşın kendilerinin gereksiz tavırları (bir sonraki seçimde tek başına iktidar olma hayali yüzünden din i ullanma çabaları) ve gerçek amaçlarına belli etmeleri( (bkz: şevki yılmaz ın mekke konuşması))gerçek emellerini ortaya koymuştur.

her daim özgürlük ve demokrasi yanlısı bir müslüman olarak, (-ki, islam ın kendisi demokrasi ve özgürlük tür) iki cihanda da * iki elim yakalarında olacaktır. çünkü; şu anki bir çok sıkıntının nedeni kendileridir.
28 şubat kararlarıyla ebedi refaha ulaşmış partidir.
türkiye için dakkası zarar insanlar topluluğu.
insanların dini inanç ve görüşlerini sömürerek iktidara gelmiş ve de militarizm'le de gitmiş siyasi parti.
kapatıldıktan sonra hürriyet gazetesinin 1998 yılı şubat ayının yanılmıyorsam 16. gününde yapılan habere istinaden;

partinin kapatılması ve erbakan'a siyaset yasağı gelmesi üzerine yeni parti oluşumu içindeki liderin kim olacağı tartışılıyor. ve partinin 4 genç ağır topu gelecek için parti yönetimine gelmeleri bekleniyor. bu isimler kimler mi?

bülent arınç
melih gökçek
abdullah gül
recep tayyip erdoğan.

o günkü gazetenin fotografı da elimde, bunu da ekleyeceğim bir ara. merak eden ulaşabilir özel mesajla.
aihm kararı;

1-partiler devletin yasal yapı ve organlarını değiştirmeye dönük çalışma yapabilir.

2-bu faaliyetlerde yasal ve demokratik olmak zorundadır.
3-önerilen alternatif sistemin demokratik ilkelerle bağdaşır olması gerekir.

RP de ise 2 ve 3.unsurun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Başka bir deyimle RP nin demokratik ilkelerden faydalanarak demokratik sistemin karşıtı bir sistemi getirmeye çalışamayacağını ifade etmiştir.
güçlünün değil haklının yanında olan parti..
bu ülkeye hizmet kavramının içini dolduran ve insanlara tattıran güzide insanların birleştiği (her toplulukta çörükler olabilir bunu o topluluğa maletmemek lazım) türkiyenin ruhu en diri siyasi partisi..
kapatılmasıyla türkiye'nin değil, parti zihniyetinin 50 yıl geriye atıldığının sanıldığı, ancak çok geçmeden daha beteriyle karşılaşıldığı partidir.

şu ortamda, tercih bile edilesidir.

(bkz: o biçim yani)
vakti zamanında bu partinin istanbul'un bir semtinde gençlik kolu başkanı olan arkadaşımın* seçimlerde "abi sana yemin ederim en az 50 farklı sandıkta oy kullandım" demesi bu ve benzeri partilerin samimiyetinin birkez daha gözler* önüne sermektedir. oy kullanan eleman ise malum günümüz partisinin, malum ilçe başkan yardımcısı. demekki ayhan ışığın arkasından da turist ömer, turist ömer diye bağırsak oda dönüp bakmayacak, sinema işte.
akp'nin temellerinin atıldığı parti.
devamı saadet olan parti. akp den tek iyi yaptığı şey maaşlara zamanında %100 zam yapmalarıdır.
türkiye ye altın çağını yaşatan parti.
gerçek, siyOnist kendileridir gerçek göz boyuyan efenim...
kapatılmasıyla beraber bugünlere gelinmesine yol açan parti. bu parti kapatılmasaydı fazilet-saadet dönemindeki parti içi muhalefetle karşılaşmayacak (bkz: akp) (bkz: hasparti) post modern muhtıranın da olmadığını varsaydığımızda refahyol hükümeti 5 yılını tamamlayacaktı. daha sonra da halkın gözüyle belkide gücünü kaybedecekti. bu durum şu an at koşturan rte'nin koalisyon hükümetlerinde bakanlık yaptığı veya muhalefet sıralarında oturduğu bir dönem olarak geçirilebilr ve belkide şu anda rte erkan mumcu gibi kenara atılmış eski bir siyasetçi olarak hayatına devam ediyor olabilirdi.
dine olan uzaklıklardan dolayı farkına varılamayan partidir .

yani adamın dinle bir işi yokki napsın dindar partiyi filan sen onun maaşına zam yap yeter gerisi mühim değil isterse ülke yansın onun umurunda olmaz onun tek derdi zamlar eğlence bu gece nerde kopsak acaba bu gün ne yesek gibi seyler oldugu için tabiki onun hayatını kısıtlayacak bir çok şeyi kabul etmeyecektir mesela ne yazık ki bazıları için bu din bile olabiliyor .

yani adam nasıl olsa kafasında bir din bulmuştur başka dini ne yapsın ki soruldugu zamanda herkesden daha müslümandır laf söyletmez ama yaşantısına baktınmı en kral batılıdan da moderndir .

alemlere akmalar vur patlasın çal oynasınlar kafaları çekmeler vesaire .

dinine sahip çıkmayan onu kollamayan ondan uzak duran menfaat ugruna onu savunmayan gereklerini yerine getirmeyi zor gören bir insanın din ve din ile alakalı seyleri desteklememesi çok normal .

ona lafmı yok tabi derki ya dini siyasete alet ediyorlar der kendisini haklı çıkardıgını sanar sormak lazım senin dininimi yoksa islam dininimi diye .

tabiki herkesin dini kendisinedir buna kimse tek bir söz dahi söyleyemez ama doğru olan tek bir var ise o da islamdır ayetle sabittir kuran ı kerim okumuş müslümanlar bilir .

islamın şartlarını yazmama gerek yok sanıyorum .

neticede tabiki dinsiz kimse yoktur ateizm bile haşa allah ın olmadıgına inanılan bir pagan dinir (olmadığına(inanılan).