01.06.2006 euro: 2.0196 dolar: 1.572
beyaz eşyaya bu tarih itibariyle zam yapılması planlanmıştı.
tabiki en önemlisi mi?:)
doğum gunum olduğu söylentisi vardır, kimlikte de böyle geçer, 1 haziran bana da daha sempatik gelir ve fakat bir temmuz ve en son yakın bi tarihte de bir ağustos olduğuna dair söylentiler çıkmıştır ki bu en zayıfıdır. peki bu günün önemi ne?: 1/365
yılın 152. günü. kalan gün 213.
hava kuvvetleri günü.
euro : 1,7780 ytl
dolar : 1,3210 ytl
ülkemi terkedip gurbet ellere acildigim gün. vay be 12 yil nasilda gecmis.
1 haziran:
-1911 yılında türk hava kuvvetleri kurulmustur.
-1926 marilyn monroe doğum günü.
1885 ''Sefiller''in yazarı Fransız şair ve romancı Victor Hugo öldü.

1911 TÜRK HAVA KUVVETLERi GÜNÜ: Harbiye Nazırı (Savaş Bakanı) Mahmut Şevket Paşa'nın, ''balon ve uçak satın almak, pilot yetiştirmek ve hava tesisleri yaptırmak için görevlendirdiği Kurmay Yarbay Süreyya (ilmen) Bey'in, bu işlerin ''Teknik Birlikler ve Müstahkem Mevkiler Müfettişliği''ne bağlı olarak yapılması önerisinin uygun görülmesiyle, söz konusu müfettişliğin 2. şubesinde bir ''Tayyare Komisyonu'' kuruldu. Bu komisyonun kuruluşu, aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak benimsendi.

1926 ABD'li efsanevi sinema oyuncusu Marilyn Monreo doğdu

1929 1 Kasım 1928 tarihli Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun gereğince, devlet muamelelerinde ve kayıtlarda tamamen yeni harfler kullanılmaya başlandı.

1930 istanbul'da Galata Köprüsü'nde 85 yıldır alınan geçiş ücreti kaldırıldı. Köprü 1845'te açıldığında, geçiş tarifesi yayalar için 5 para, hamallar için 10 para, yüklü arabalar için 5 kuruş, yüklü beygirler için 40 para, koyunlar için 3 para olarak belirlenmişti.

1930 Resmi ve özel bütün kurumlarda Arap harflerinin kullanılış izni sona erdi.

1932 Tekel Genel Müdürlüğü kuruluşu.

1938 Aktör Morgan Freeman doğdu.

1938 Atatürk, hekimlerin tavsiyesine uyarak istanbul Boğazı’nda demirleyen Savarona yatında kalmaya başladı.

1943 istanbul Radyosu, radyo müdürü Vedat Nedim Tör gözetiminde bir aylık deneme yayınına başladı.

1958 Fransa’da General Charles De Gaulle başbakan oldu.

1971 Maltepe'de bir evde, Mahir Çayan ile Hüseyin Cevahir tarafından rehin tutulan Sibel Erkan, bir operasyonla kurtarıldı. Çatışmada Hüseyin Cevahir öldü, Mahir Çayan yaralandı.

1973 Yunan hükümeti monarşiyi kaldırarak Cumhuriyet ilan etti.

1974 Kanadalı şarkıcı Alanis Morissette doğdu.

2000 işsizlik Sigortası yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle zorunlu tasarruf uygulaması sona erdi.

2004 Ankara-istanbul arasında hizmet verecek hızlandırılmış trenin tanıtım seferinde Yahya Kemal Beyatlı Ekspresi, Ankara Garı'ndan istanbul'a uğurlandı. Polatlı-Eskişehir arasında ilk kez 155 kilometreyi görerek Türkiye demiryollarının hız rekorunu kıran tren, Ankara-istanbul arasını 4 saat 56 dakikada kat etti.
--spoiler--
* 193 - Roma imparatoru Didius Julianus suikast sonucu öldürüldü.
* 987 - Hugh Capet Fransa kralı seçildi.
* 1792 - Kentucky, ABD'nin 15. eyaleti oldu.
* 1796 - Tennessee, ABD'nin 16. eyaleti oldu.
* 1831 - James Clark Ross, Kuzey Kutbunu keşfetti.
* 1869 - Thomas Edison, elektrikli oy verme makinesinin patentini aldı.
* 1911 - Türk Hava Kuvvetleri kuruldu. (Kıtaat-ı Fenniye ve Mevaki-i Müstahkame)
* 1920 - Adolfo de la Huerta, Meksika devlet başkanı oldu.
* 1959 - Nikaragua devriminin başlangıcı.
* 1962 - Adolf Eichmann, israil'de asılarak idam edildi.
* 1979 - Rodezya'da 90 yıl sonra ilk kez siyahların çoğunlukta olduğu bir hükümet göreve geldi.
* 1980 - CNN yayın hayatına başladı.
* 1985 - Alan García, Peru devlet başkanı oldu.
* 1990 - George H. W. Bush ve Mikhail Gorbachev, kimyasal silah üretimine son veren bir antlaşma imzaladılar.
* 1997 - Hugo Banzer, Bolivya'da devlet başkanlığı seçimlerini kazandı.
* 2001 - Bir Hamas intihar bombacısı Tel Aviv'deki bir diskoda 21 kişinin ölümüne yol açtı.
* 1952 - Berlin ikiye bölündü.
* 1963 - Bursaspor futbol kulubü kuruldu.
--spoiler--

kaynak: vikipedi.
çok güzel bir gündür. annemin doğumgünü olduğundan olsa gerek.*
iyi ki doğdun annecim seni çok seviyorum.
resmi olarak yaza gelindiğinin göstergesi. * * *
1992 yılında hakan şükür'ün galatasaray'a, 1994 yılında ertuğrul sağlam'ın türkiye'nin o zamanki en yüksek transfer parasıyla * beşiktaş'a imza attığı günmüş.

kaynak: ntvspor
bu gün bir haziran yani bir yaz daha geldi.

yaz bana hep bir ilişki gibi gelmiştir. ilk günleri çok çekici, çok güzel ve tatlıdır. ayaklarını yerden keser, farklı bir dünyada yaşadığını düşünürsün. sonra yavaş yavaş yere doğru iner. hatta bazen aniden bastıran sıcaklarla çakılırsın. gerçeklerle karşılaşırsın.

sanki biri seni sıkıştırıyormuş gibi hissedersin, gidecek hiçbir yerin yoktur, ılık ılık terlersin, sonra bir bıkkınlık ve boğulma hail yaşarsın. yaşadığın an ağır gelmeye başlar, kadınların tabiri ile dondurma, deniz, havuz, serin bir yaz akşamı gezintisi gibi tatlı kaçamaklarla rahatlatsa sonunda döneceğin yeri bilirsin, için sıkılır.

sonra bazı gerçeklerle yüzleşmeye başlarsın, ayrılma kararı alınır ama her şeyde ayrı bir hüzün, bir üzüntü. ama kaçarı yok bitecek yaz. güzel günleri her ne kadar her ne kadar yaşarken pek güzel olduğunu düşünmesen de gülümseyerek hatırlar veda edersin
ruh ikizimin doğdugu haziran'ın ilk günü.
doğum günüm...
haziran ayının ilk günüdür. yaz ayının geldiğini bir bakıma haber veren aydır. oldukça güzel bir aydır.
haziranın ilk günüdür.

ayrıca gençlik ve spor bayramıymış. yani öyle diyor benim pc. normalde takvim otomatik olarak kandil ve milli dini bayramları kendisi ayarlar ve bildirim ekranında gösterir. o yüzden bir yanlışlık yaptığımı sanmıyorum ama 19 mayıs'ta da gençlik bayramı yazıyordu. benim pc ye göre 1 haziran da gençlik ve spor bayramı amk.

http://galeri8.uludagsozl.../466/1-haziran_636649.png
yazı hissettirecen gün. merhaba ey 2016 yazı!
haziran ayının ilk günüdür.
Eski sevgilimin Doğum günü. Vay be. Evet.
(bkz: Richard Marx - Right Here Waiting)..!!
Yazın başladığını resmi tarihidir.
3 aylara girdik haziran temmuz agustos.
Doğum günüm.
1 Haziran'da dünyanın kaderini değiştirecek adam doğdu.