bugün

mensubu bulunduğum kan grubudur.
(bkz: type 0 negative)
çok az bulunan kan grubu olduğu söylenmektedir. bende bu gruba dahilim. duyurulur. *
"tebrikler sıçtınız" yazar kan verme kartında.
ilköğretim 6. sınıftaki fen ve teknoloji öğretmenime göre, sıkça rastlanan kandır. vericidir ama alıcı değildir.
zor bulunan kandır. biyoloji derslerinde hep çok zor bulunan bir kan olarak dikte edildiğinden şöyle bir anı yaşadım.

sene 93 kan grubumu öğrenmeye gitmiştim. aldılar kanı yanımda 2 akrabam daha vardı. yaşları benimle aynı. işte birine ab dediler birine b grubu filan dediler en son bana o rh negatif dediler o an sanki kendimi aids olmuş veya kanser olmuş kadar kötü hissettim.
sanki o an bana kan lazımdı. o kadar bozuldum yani.

tabi aradan yıllar geçti. şu an aynı düşüncelerde olmam mümkün değil. damarlarımdaki alkol dolu kanın değerinin farkındayım. isteyene veremiyoruz kusura bakmayın. kan tutuyor bizi.
bulunduğu il yada ilçedeki kızılaya giderek ben 0 negatifim diyerek kayıt yaptırması gereken insanın kan grubudur.*
damarlarımda dolaşan kan.
damarlarımda dolaşan en asil kan.
içeriğinde a ve b antijeni ve rh proteini bulunmayan kandır. genel bilinen kanının aksine (daha önceki önderilerde de bahsedildiği gibi) en nadir bulunan kan grubu değildir. öyle hissedilmesinin tek sebebi, teorik olarak diğer grupların tamamına bağışta bulunabilmesi ama sadece kendi grubundan kan alabilmesidir. pratikte ise zaten aşırı şekilde ilave kana ihtiyaç duyan bir bünyeye, kendi vücudundakinden farklı bir grupta kan verilmesi halinde zaten bocalayan bünyeye bir darbe de verilen farklı gruptaki kandan gelmektedir. kısaca pratikte tüm kan ihtiyaçlarında sadece ve sadece kendi kan grubundan verilir.

yine pratikte ülkemizde en az bulunan kan, b grubu rh (-) tir.

genel bilgi olması açısından gireyim dedim. sonra yahu yanlış anlaşılır farklı manalara çekilir diye çekindim. ama bunu yazmak fikri ağır bastı. hatay'da lise yıllarımda kaza geçiren ve çok da sevilen bir hocamızın kan grubuydu aynı zamanda. acil kan ihtiyacı okulda duyurulduğunda şaşırtıcı şekilde her sınıftan en az 7-8 kişi çıktı bu gruptan. burada asıl konu şu. okulumuz antakya'da ağırlıklı olarak arap alevisi olan bir mahalledeydi ve doğal olarak da öğrencilerin % 80-85 civarı arap alevisiydi. bir istatistik çalışması yapmadım bu konuda ama ilk fikir olarak arap alevileri arasında çok sık rastlanılan bir kan grubu olduğunu düşünüyorum. (iç anadolu ve diğer kesimdeki alevilere dair herhangi bir bilgim yok)
"genel vericilik" durumu teoride geçerli olan kan grubu. 0 rh negatif kan pratikte diğer kan gruplarına mensup hastalara verilmez. bu sadece 0 grubuna özgü bir durum da değildir, kan nakillerinde hasta ve bağışçının kan grubu her zaman aynı olmalıdır.
bu kan grubuna sahip olunduğunu öğrenildiği an,sanki kanser olmuşçasına dehşetle doktorun yüzüne bakıp testleri bir kez daha yapmasını istemektir. (aynı zamanda benimde kan grubumdur.)
benim kan grubum. ulan şimdi millet eksileyecek falan da ben yine de yazayım. kim bilir belki sözlük yazarlarının birisinin yakınına mazallah bir şey olur. kana ihtiyaçları olur. bana özel mesaj ile ulaşabilirsiniz arkadaşlar.
bu kan grubuna sahip kişilerin çoğu fen bilgisi yada biyoloji dersinde deşifre oluyorlar. hoca '0 rh negatif kan grubu olan var mı?' dediğinde tek ben parmağımı kaldırmıştım sözlük. tanımda yapalım bari. sahip olduğum kandır.*
en az bulunan kan grubudur. çok zor bulunur.
0 kan grubu; a, b ve ab kan grubuna kan verebilir ama onlardan kan alamaz. genel verici olarak da bilinir.
en az bulunan kan grubu değildir.

bir ab rh negatif değildir. hatta bir b rh negatif de değildir.
hatahanelik bir durum olsa büyük bir ihtimalle kan kaybından ölebileceğim durumdur ama ben yine de seviyorum kan grubumu.

not: "eşine az rastlanır bir insanım" şeklindeki söylemlerimle kendi totomu kaldırıyorum. ha ben bu gerçeklikten uzak söylemlere inanır mıyım? tabii ki de hayır.
kansere yakalanma oranı en düşük kan gurubu. ayrıca sekse nedense çok düşükündürler.
bende diyorum niye ben eksantrik bir adamım diye, meğersem bende bu kan grubundanmışım.
üstelik
(bkz: kova burcu)
an itibarıyle aldığım havadislere göre dünyada sadece 12 kişi de olan yeni bir kan grubu türemiş. tek övünç kaynağı nadir bulunan bir kan grubu olan ben,derin bir üzüntüye gark oldum.
en zor bulunan kan grubudur.

eğer bir kan < 0 ise rh (-)
eğer bir kan > 0 ise rh (+) *
benimde dahil olduğum kan grubudur. henüz vücumdan çok az dışarı çıkmıştır. vücudumda toplam 2 tane yerde dikiş vardır. onlar da çok küçük. 21 yıldır hiç bağış yapmadım. bir 20 yıl içinde satmayı planlıyorum. malum dünyada en az bulunan kan grubu.
bu kan grubuna sahip insanlar genel vericidirler. el üstünde tutulmaları lazım tabi.
bu kan grubundakiler kendilerini hep özel zannederler. okul zamanında bile "benim kanım 0rH - yaaa hihihi çok az var benden " gibi hava bile atılıyordu.
(bkz: sıfır eraj negatif)
güncel Önemli Başlıklar