bugün

genelde kirtasiyelerde fazla bulunmayan bir uc turudur.kursun kalemden pek bir farki yoktur.
1.1 ini çıkartmayan teknolojiye rağmen talim edeceğimiz en kalın basmalı kalem ucu numarasıdır...
optik form doldurularak yapılan sınavlarda* çok işe yarayan zaman kazandıran uç çeşidi.
ilk uçlu kalem kullanmaya başladığımız yıllarda tercih ettiğimiz kalınlıktır.yıllar geçtikçek 0.7, 0.5 ve hatta 0.35 olarak azalır.
(bkz: ucu olupta vermeyenin)
adamın kara tahtaya yazasını getiren uclu kalem türü.
Yatay olarak agzınızda, dudaklarınızın arasına koyduğunuzda kırılmadan 3,5 dakika taşıyabileceğiniz yegane kalem ucudur. Kırılırsa yutulmadan tükürülmesi ve etraftaki kankilerden herhangi birinin önlem olarak sırta vurması alınacak tedbirlerdendir.
1.0 mm'lik uctan incedir.
0.5'e geçilen dönemde, insanı; sanki uç inceliği bir büyüklük göstergesiymiş gibi "sıfır beş ucu olan var mııı" sorusuna "yok ben dokuz kullanıyorum" diyen kullanıcılarını "ulan hala mı onu kullanıyorsun be" şeklinde hafiften aşağılamalara yada küçümser bir bakışa iten kurşunu bol tombowmuzdur.
el ayarı olmayanların kullandığı uç.
(bkz: aşağılık uç)**
basmali kursun kalem uclarinin en mesur olan uc modelinden en kalinidir.
ilkokul ve lise anilarimda yer alan sevimli uc. ilkokulda kirilmiyor diye ben kullanirdim ve millet uc istediginde vermeyecegim diye 0.9 uclu kalem kullanan insanlar tanidim lisede. *
hala üretimine izin verilen kurşun kalemden bozma uçlu kalemden olma nadide kalınlıkta ki uç *
en lanet uç modelidir...
kimsede bulunmaz fakat senin kaleminin olmayışının akabininde arkadaştan aldığın fazla kalemde bulunur...

bitti mi?

+ arkadaş arkadaşlar, 09 ucu olan var mı?
+ yok mu?

reklam geyiği gerçek anlamda sınıfa taşınmış olur

arada olsa da vermem, var ama evde , var ama sana yok tarzı komik çocuklar çıkardı eskiden fakat "yedik onları biz"
ne yaparsan yap kırılmazdir.
05 uçlar gibi sürekli kırılmayan ve bir nevi kullanana maddi destek sağlayan, bunun yanında hiç bir zaman 05 uç gibi ince ve parlak bir yazı yazma şansı vermeyen kaba görüntüsü altın da aslında altın gibi bir kalbi olan, kaleme takılan şey.
kendisinden daima uç istenen kişinin son başvurusudur. ayrıca türk dili ve edebiyatı bölümü osmanlı türkçesi derslerinin vazgeçilmez kalemidir. yazı daha da bir hoş görünür.
uçlu kalem kullanmaya başlandığında ilk kullandığın uç numarasıdır genelde.
bir kutu uçla tıp fakültesini bile bitirebileceğiniz kalemin ucudur. berekettir.
(bkz: uzunluk değil kalınlık önemliymiş)
kurşun kalem konforunu seven ama kalemtraş falan uğraşmak istemeyen insanların kullandığı uçtur. yazı da gayet belirgin ve okunaklı olduğundan gayet kullanışlıdır. bulmak biraz zor olsa da, bir kutu ucun size bir yıl bile gidebileceği düşünüldüğünde problem yaratmaz.
pintilerin tercihidir.
bence kız ucudur. o kadar kalın yazı erkeğe yakışmıyor. böyle kalın kalın, tombul tombul, sevimli sevimli yazar kızlarımız bunla.
defter kapatıldığında beyaz olan fonu gri yapan leş uçtur. 0.7 dost, 0.5 can, 0.3 bebek poposudur.
sınıfta hatta okulda en zor bulunabilecek uçtur.