bugün

entry'ler (22)

evrim yok diyenler önce bunları yanıtlasın

38.inançlı biri olarak hala çözemediğim bir soru: istemediğimiz halde neden yaratıldık?
sorusuna cevap: istemediğimiz sözüne dikkatini çekerim. En büyük nimet yaratılmak, ona kul olmak değil midir? Nefsine iyi sor, eğer duyabilirsen sana: cehennemde de olsam yaşamak istiyorum, yanıtını verecektir.
Konuyu açan kişinin soruları imansız sorulardır. Masanın: beni yapan usta da dört ayaklıdır, gibi düşünmesine benzer.
Yaradan zamandan ve mekandan münezzehtir. Hazreti Ali'ye sormuşlar: Allah nerededir, diye. O da buyurmuş ki: Nerde olmak, bir yer/mekan demektir. Bir şeyin üsünde, altında, yanında, arkasında, içinde veya dışında olmak bir mekanı anlatır. Allahu teala zamanın ve mekanın yaratıcısıdır, (tam kelime kelime anlatamadım ya özür) demiş.
Sonuç olarak; Allah zamanın ve mekanın yaratıcısıdır. Kainatı yaratmak bir insanı yaratmak gibi ona kolaydır. Allah için kolaydır. Onun ilmi dağları, taşları, gökleri, yıldızları, galaksileri, mikroplardan hatta atomlardan tutun tüm her şeyi çepeçevre kuşatmıştır. Bir kara karıncanın kara gecede kara kaya altında kara ayağının kara izini görebilir demiş halkımız. Görmek için bizim gibi göze ihtiyacı yoktur. O gözün de ışığından sahibidir, yaratıcısıdır. ondan hiçbir şey gizli kalamaz. Yaradan hiç bilmez mi? Peygamber Efendimiz sallallahu aleyuhivesellem, Miracı anlatırken, gökte bir karış yer yok ki orada melek olmasın, demiştir. Sizin sonsuz diye bildiğiniz o milyarlarca ışık yılı uzaklıklarla birbirinden ayrılan milyarlarca galaksiler daha 1. kat gökyüzüdür. Ve siz onun kusursuz yaratılan meleklerin sayısını dahi tahmin edemezsiniz. Kuranda ne demiş Mevla: Rabbinin ordularının sayısını yalnız kendisi bilir.
Allahu teala sayıların da, aklın da, meleklerin de, mikroorganizmaların da yaratıcısıdır. Neyi nasıl dilemişse onu öyle yaratmıştır. Biz de Kuranda geçen ve meleklerin ona sözü olan o sözü demeliyiz: Bizim senin öğrettiklerinden gayri bildiğimiz yoktur.
Allah aziz ve hüküm sahibidir. Onu uyuklama turmaz, o her an yaratmaktadır. Bizim de işlerimizin de, hayrın ve şerrin de yaratıcısı odur. O, mağlup edilemez ve her şeye kadirdir. Ölümü de canlıyı da yaratan odur. Ol sözüyle her şey olur. Ona mekan atfedilemez. Onu hiç bir mekan kuşatamaz. Sonsuz zaman önce vardı, yani ezelidir. Ve varlığının bir sonu yoktur. O sinelerde gizlenenleri de hakkıyla bilir. Geleceği ve geçmişi her şeyi, bilir. Ve onun bildiği ve bir kitapta yazdığı şeyler (Levhi mahfuz ve ümmül kitap) şeyler aynen vuku bulur. (Kaza ve kader)... Gözler onu göremez. Buna gücü yetmez. O bildirmedikçe ve dilemedikçe yaprak dahi kılını kıpırdatamaz. Öğrendiklerimiz, gördüklerimiz, bildiklerimiz velhasıl teknik, teknolojimiz, tüm aklımız ve bilgimizin yaratıcı odur ve onun izin ve iradesiyle her şey olmaktadır. Ayette Allah dilemeden siz dileyemezsiniz, buyurulmaktadır. Allah bize merhamet etmiş, bizi kendisine kulluk etmek için yarattığını Elçileri aracılığıyla bildirmiştir. Bunlar en çok sevdiğini kulu ve Resulü olan Muhammed aleyhiselamı ahir zamanda göndermiştir. Onun hatırına bizleri yarattığını, onun hatırına günahkar kullarını affedeceğini bildirmiştir. Ve indirdiği Kitaplarda ds bildirdiği gibi iman edenlere sonsuz cenneti, iman etmeyenlere sonsuz cehennemi vaad etmiştir. Allah sözünden asla dönmez ve o ne buyurmuşsa, o gün gelir çatar. Bir ayet ile bitireyim:
(Sura üflenince yeniden dirilen kafirler): "Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va'dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş". (Yasin suresi 52)

Anlayana bu sözler kafidir.

kadınlardan duyulması imkansız sözler

Kahvaltını yatağına getirdim, dün çok yoruldun da...

dışarda yemek yenilen gün evde güzel yemek olması

Yurtta kalanlar için daima geçerli olan bir önermedir.

online kişi sayısı

Çaylakları saymazsak ...
Sesime ses veren karlı dağlarmış...
Dağ sayısı 1

evlenmek isteyip de evlenememek

Ya sen çok geç geldin,
ya ben çok erkendim.
Neyse, boşver...

sivasspor öldü yaşasın bursaspor

Ölen ölür kalan sağlar bizimdir, denilesi durum...

haydar dümen e sorulan yaran sorular

- Dümen Hocam bütün bu soruları kendinizin yazıp gönderdiğiniz söyleniyor?
- Yok canım, kem küm...

eski sevgiliyi kocasıyla el ele görmek

Giden gitmiştir, giitiği gün de bitmiştir, denilesi bir durum...
Geçen bir kadın yazar diyordu, dışarıda nerede bir el ele çift görürseniz, bilin ki akşam iyi bir kavga çıkmıştır o dün.

uludağ üniversitesi ekonometri bölümü

Bir ekolar vardı, bir de Çekolar.
Ne günlerdi ya...

çin seddi duvar yazıları

Türkler Ermenileri katletmiştir, daha etmedilerse ederler bir gün. Bekleyin...

doktor hasta diyalogları

Hasta: Beni ketçap yapacakmışsınız.
Doktor: ha...

Aynen yaşanmış

müdür öğrenci diyalogları

m: Hayvan herif kapat o kapıyı.
ö: Hangi kapıyı hocam.
m: lan getirme yanına...
ö: Kapatıyorum hocam.

almanya dan sevgilim gelecek deyip yardan ayrılmak

Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur, denilesi durum...

üniforma hayranı kızlar

uniform sex kategorileri artmıştı zaten sitelerde. Ordan biliyorum.

uludağ sözlük 7 nesiller sendikası

7. nesil artık mezun olmuştur. Kimi asker, kimi memurdur.
Mürekkep yalamışlardır artık.

uludağ sözlük ü şahlandıracak yedinci nesillerdir

40 karakter yazmak için takla atanların nesli. Sizi kim tutar, saldır emrimle harekete geçeceksiniz. Hücuuum!...

arabanın camından sol kolu çıkarmak

Soluğu dirseğinden alanlar için geçerli olan eylemlerden biridir yalnızca...

akşam ezanında evde olmak

Ben her gün bir daha ölürüm, dedildiği bir durumdur sadece.

namaz kılmak için sabahın köründe uyanan insan

Alnından öpülesidir insan tipidir demek gerkiyor...

sebep söylemeden sevgilisinden ayrılan insan

Tekrar dönerse sebep göstermeksizin reddedilecek, hatta red bile edilmeden cevapsız sallanacak kişidir.