bugün

subay

hakkında bolca yanlış fikir edinilmiş meslek. özellikle türkiye şartlarında.

şimdi subayların güneydoğu'da orada burada soğukta nöbet tuttuğu, vatanı müdafaa ettiği filan yazılmış ancak atlanan bir nokta var. subay bunu sevabına değil işi olduğu için yapıyor. hiçbir subay görevini layıkıyla yapan bir polisten, bir savcıdan ya da bir öğretmenden daha şerefli değildir ya da daha fazla saygıya değer değildir. "vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır" sözü unutulmamalı. asker üniformasıyla kutsal bir şey yapılıyorsa onu da daha 20 yaşında gencecikken hiçbir maddi karşılığı ve gönüllülük esası da olmadan görev yapan askerler yapıyordur. kısa dönem ya da yedek subaylar da değil. erler yapıyor bu işi. eve o nöbet tutulan üs bölgelerindeki dikenli telleri de inşaat ustaları değil yine o mehmetçik taşıyor sırtında silahı ve mühimmatının üstüne.

konuyu dağıtmadan subay mevzusuna döneyim. bu adamlara peşinen kahraman sıfatı yakıştırmak ancak ordudan medet uman, asker yalakası insanların işidir. ele avuca gelir bir başarısını görsek herhalde biz de övgüyle bahsederdik. ama şöyle bir bakıyorum yakın geçmişe, heronların pkk'ya çok zarar verdiği için düşürülmesini isteyen subayların konuşmaları, askerin eline ceza diye pimi çekilmiş el bombasını veren şerefsiz teğmeni, şehit yakınlarını "vatan sağolsun"dan başka bir şey dersen diye tehdit edenleri, bu ülkenin bir gerçeği ve değeri olan başörtüsünü görünce bulunduğu mekanı bombardıman varmışcasına terk edenleri, başkomutanı davet ettiği halde ki bu teorik olarak emirdir davete icab etmeyip o sıkı sıkı sarıldıkları iç hizmet kanunu'na "emre itaatsizlikten" muhalefet ettikleri, yine iç hizmet kanununda tabur komutanı (binbaşı) rütbesinden aşağısı için posta tutamayacağı belirtildiği halde yüzbaşısından, üsteğmenine, teğmeninden, hatta astsubayına her biri bir askeri köle niyetine kullandığını hatırlıyorum. inanın askerlik mesleğine hayranım ama tsk'nın da bir realitesi var bunu görmezden gelemem. botunu askerine boyatan alçakları gördükten sonra ben bu adamların yaptığı iyi şeyleri artık savunamam.