bugün

cahilden aldığı oy ile okumuşu yönetmek

demokraasiye aykiriymis. evet ulan aykiri. bir toprakta yasayan insanlara vatandaslik hakki verilmesi icin kendilerini egemen etnik kimlikle tanimlamak zorunda olduklari, baska dine hatta ayni dinin farkli mezhebine mensup olanlara ibadethane saglamayi reddeden ama utanmadan onlardan din vergisi alan bir devletin egemen oldugu, inanmayanlarin bunu soylemekten cekindikleri, oruc tutmayanlarin dayak yedigi, dur ihtarina uymayanlarin polislerce olduruldugu ve o polisin 5 sene yatip ciktigi bazen hic yatmadigi, birilerinin darbe planlari yaptigi, birilerinin darbe plani yapmazken tum kanunlara aykiri bir bicimde aylarca gozaltinda ya da tutukluluk halinde bulunduruldugu bir demokrasiye aykiri. o demokrasiye aykiriysa ben bu gorusu destekliyorum.

bir seyi aysun kayaci soyleyince yanlis olmuyor guzel kardesim. senin aptal sarisin diye soyledigi seyi direk cope attigin, cok bilgili ve demokrat oldugun icin (!) "bsg cay koy!" gibi derin bir elestiri getirdigin argumanin benzerini platon devlet'te anlatmis. o, bu ideal devletinde yoneticilerin filozof olmasi gerektigini soylemis, kendi donemi icin "egitimli" demenin baska bir yolu. o kadar marjinal ve yeni bir gorus degil yani bu. aristokrat cumhuriyet denilecek bir yonetim sekli.

bugun pratikteki demokrasiye aykiri oldugunu soyluyosun, yukarda saydigim sebeplerden ben ona aykiri olmasini cok sakincali gormuyorum. ama ideal demokrasiye neden aykiri olsun? en azindan bir alanda uzmanlasmis, bilimsel yaklasimdan haberdar olan, yani bir mesele uzerinde sistematik ve pratik dusunebilme becerisinin egitimini almis birisinin digerlerinden daha fazla oy hakki olmasi neden bu kadar korkunc geliyor ki? sonra bu kast sistemi gibi bir sey degil ki, yani sen cahilsin ya da dusuk tabakasin ve oyle kalacaksin demek degil. gotumden yonetim bicimi uyduruyorum say beni sen, ama tahsili olmayanin oyu 1 oy sayilsin, lise mezunununki 3, lisans mezunununki 5, doktoralininki 7, profesorunki 10! daha fazla oy hakki mi istiyosun, y lisans yap birader, ya da doktora yap. ya da benden gecti mi diyorsun, en azindan kizin bu ulkenin yonetiminde daha fazla soz sahibi olsun istiyorsun, o zaman 9. sinifta okuldan kaydini sildirip 18 yasinda evlendirmek yerine belki daha fazla okumasini saglarsin kizinin. egitimi ogretimi ozendirmenin neresi kotu? gayet gecisken, akiskan ve herkese ayni imkani saglayan ya da saglama potansiyeli olan bir sistem, bunun neresi demokrasiye aykiri?

kafirlerr, dinsizlerr! diye insanlari gaza getiren secilmis (!) yoneticilerin gaziyla insanlar otellerde yakildi bu memlekette, daha dun bir milletvekili "basbakan ucurumdan atlarsa biz de atlariz, bizim toremiz bu!" diye konustu ulan. milletvekili dedigin kisiyi secerken koyun psikolojisini bu kadar icsellestirmis birilerini secmenin yanlis oldugunu bilen gormus gecirmis kisilerin daha fazla oy hakki olmasi nasil ulkenin zararina olabilir? neyse siz nasi diyordunuz, bsg.
güncel Önemli Başlıklar