bugün

iskilipli atıf hoca

şapka kanunundan önce yazdığı frenk mukallitliği kitabı bahene edilerek istiklal mahkemelerinde yargılanan ve idam edilen devrin en büyük alimlerindendir.kendisini birgün ansızın eve gelen polisler alıp götürür günlerce hiçbir bilgi verilmeden nezaretlerde bekletilir çünkü isnad edilmek istenen bir suç bulunamamktadır.önce giresun istiklal mahkemesine gönderilir burada yargılanır ve sonucta mahkeme azasından biri şöyle der; ''alim ve fazıl bir din adamını türlü eziyetlere sokup boşyere buraya göndermişler ortada itham sebebi olabilcek hiçbir şey yok'' buradan tekrar istanbul a gönderilir yine hiçbir sebep olmaksızın nezaretlerde bekletilir eşi ile görüştürülmez bilgi dahi verilmez sadece bir mektup yazmasına izin verilir. ardından ankara istiklal mahmesine gönderilir ve hocayı burada ki zalimler allem edip kallem edip şapka kanunundan 2 yıl evvel yazdığı kitabından dolayı suçlu gösterip idama mahkum ederler.
devrin en büyük alimlerinden olan ünü dünya çapında duyulmuş atıf hoca yı birgün ziyarete gelen japon büyükelçisi ziyaret sonrası şöyle demiştir:'' sizin gibi birkaç hoca daha olsaydı islamiyet bütün doğuyu bu arada japonya yı da fethederdi''
yine bir italyan bilgini şeyhülislamlık kapısını vurarak bazı sorularına yanıt ister onu atıf hoca ya gönderirler, hocayı ziyaret eder ve şu sözleri söyler: '' ben hind ve arap ülkelerini gezdim pek çok din alimiyle görüştüm hiçbiri beni sizin kadar doyuramadı yıllardır beynimi tırmalayan en karışık meseleleri siz çözdünüz her tarafa yayılan şöhretinizin ne kadar haklı olduğunu şimdi anlıyorum.''
ruhu şad olsun

sözün özü iskilipli atıf hocahazretleri herzaman için cezanın en ağırını talep eden savcının (hoca için 3 yıl hapis istemiştir) kararına aykırı olarak mahkeme zebanilerince idama çarptıtılmıştır.idam sabahı rüyasında peygamber efendimizi görmüş uyanır uyanmaz müdafaa olarak yazdıklarını yırtıp yanında ki mahkum arkadaşına ben yaratana kavuşmaya gidiyorum beni idam edecekler bundan başkasını bilmem demiştir.günümüzde hala onu suçlu ilan edecek zavallı bilgisiz, cahil mahlukatlarda mevcuttur ama hocanın idam kararının ardından söylediği sözüyle onlara selam etmek bize de borçtur.
zalim ve katillerle elbette mahşer gününde karşılaşacağız.bundan mütevellitmahşeri iple çekiyoruz.