bugün

kadının yalnız başına seyahat etmesi caiz değildir

evet efendim, son zamanlarda iyice abartılan bir durumdan söz etmek istedim bugünkü konumuzda...

efendim, kadının tek başına bir yerden bir yere gitmesinin caiz olmaması durumudur. kuran'da apaçık yazılmıştır. tabi ki burada kısa mesafeden bahsetmiyorum. mesela ankara'dan istanbul'a gelmek gibi seyahatlerden söz ediyorum.

bir kadın tek başına, bu verdiğim örnekteki gibi uzak mesafe sayılabilecek bir yerden bir yere, amacı her ne olursa olsun seyahat ederse dinine helal getirir. bu olay caiz değildir, mekruhtur küfre girer.

fakat iki veya birden çok kadın belirli bir amaç için seyahat ediyor, mahrem yerleri erkekleri tahrik etmeyecek durumda ve zaruri ihtiyaç dolayısıyla ise, seyahatin yapılmasında bir beis yoktur.

fakat şöyle bir not düşmek istiyorum;

kadın eğer kocası ve birinci dereceden erkek akrabası yoksa başka kadınlar ile yol arkadaşı olarak gitmelidir.

diyelim ki bir kadın çocuğuna bakıp işe gidip geliyor, bu caizdir. kadının yükümlülüğü olduğu için, hem de yakın mesafe sayıldığı için caizdir. bunda engel yoktur.

bu notu yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için yazdım.

edit: hac gibi kutsal görevler amacıyla yapılan seyahatler caizdir, bunda beis yoktur.
yani bunları hicbiseyebosunaiclenmeyenadam bir tarafından uydurmuyor. bunlar kuran'da apaçık yazılı şeylerdir. hicbiseyebosunaiclenmeyenadam dine aykırı bir şey yazmaz.