bugün

said i nursi

bitlis in hizan kasabasının nurs köyünde doğduğu için nursi denilen, soyadının ne kürdi ne de ışık anlamına gelen nur dan geldiği; deli cesaretine sahip, bakışları hipnotize eden, çok okumuş, dini ve kuran ı yorumlamış ve yorumlarını risaleler adı altında kaleme almış imam ı gazali nin ve ihya u ulumid din adlı eserinin etkisinde kaldığını düşündüğüm doğuda ve ege nin bir bölümünde pek çok taraftarı olan din alimi.
said i nursi külliyatında anlayamadığım bir mevzuu ki doğruluğundan emin değilim; nihal atsız ın da pek çok kez dile getirdiği, kürtler konusundaki fikirleridir. said i nursi selahattin i eyyubiyi bir kürt komutanı olarak anlatır, van da bir medrese ya da dini akademi kurulmasını vasiyet eder, bir kürdü on türke bedel sayar ve kürtlerin bu coğrafyada bir devlet kurmaları gerektiğini iddia eder. işte bu yönü kafamı bulandırmaktadır. acaba gerçekten bu görüşler said i nursi nin midir, yoksa sonrada ona mı ithaf edilmiştir ya da şeyh sait le mi karıştırılmaktadır kendileri anlamadım. bir bilen bana bu konuyu açıklarsa mesut bahtiyar olurum. bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. (bkz: hazreti ali)