bugün

özel üniversite

karşı olduğum üniversitedir. fakir edebiyatı yapmayı hiç sevmedim bugüne kadar, çok şükür fakir de değilim , geçiniyoruz bir şekilde. ancak ortada bir haksızlık var arkadaş. insanların idealleri her şeyleridir. mutlulukları buna bağlıdır. insanın mesleği ilerideki eşini, hayatını etkiler. mesleğini de göreceği eğitim. ancak bu, bu ülkede kimi insanlar için çok ama çok zordur. bu ülkede gerçekten yüksek puan yapan bir adam bir iki puanla tutmuyor diye atıyorum inşaat mühendisi olamıyorken diğer adam sik taşak gezdirip, tüm gün karı kız ortam peşinde koşup yalnızca para gücüyle üniversiteye giriyorsa sikerim ben öyle işi arkadaş. hele de o üniversiteye girişi de devlet kontrol ediyorsa. bu ne rezilliktir, ne kepazeliktir? idealleri olan bir genç bir iki puanla hatta bazen küsuratlarla istediği okulu okuyamıyorken elin eli sikinde bebesi istediği yere parayla girip diploma alıyorsa burada bir sorun var demektir. kimse bana "ama özeller olsun. hem ne kadar özel olursa diğer okullarda o kadar az kişi " olur demesin. özel okullar olmasa özel okulda okuyan birçok kişinin 4 yıllık fakültelerin ancak kapısı önünden geçebileceğini hepimiz biliyoruz. o tiplerin tıp, mühendislik , hukuk, uluslararası ilişkiler gibi bölümlere gidemeyeceğinden hepimiz haberdarız. çok şükür aklımız çalışıyor bizim. elbette ülkenin eğitim açısından sorunları vardır. elbette yalnız biyoloji sorusu çözerek doktor, tarih çözerek avukat olmak mümkün değildir. ancak temel matematik ilkelerinden habersiz gençlerin mühendis sıfatını alması ne kadar doğrudur? dil hakimiyeti olmayan birinin uluslar arası ilişkiler okuması ne kadar mantıklıdır? aramızda özel okulda okuyan herkese değil bu sözlerim yanlış anlaşılmasın. gerçekten emek sarfetmiş kişiler de var. peki diğerleri onlar kadar emek sarfetmedi mi? yorulmadı mı?
"bize parayla dipolma vermiyorlar ama" hikayesini okuyacak arkadaşları da buradan alalım. daha geçen gün bir özel üniversitenin pardon vakıf üniversitesinin rektörü konuştu. öğrencilerinin temellerinin zayıf oluşundan, ders anltırken çektiği zorluklardan bahsetti.e arkadaş daha ne diyeyim ben? adamın senin seviyene inmesi demek zaten sana diploma almak için kolaylık sağlaması demek. tekrar tekrar söylüyorum çalışan, emek harcayan kimse alınmasın. analarının hak sütü gibi helaldir. sınav günü problem yaşamıştır, kapasitesi budur , başka şeyler söz konusu olmuştur hazırlanamamıştır ve özel okula gitmiştir. bunlara bir şey demem. ama benim gösterdiğim emeğin yarısını göstermeyip benle aynı diplomayı alacak adamı da sevmem, bu da benim hakkım.