bugün

dindarların cimri olması

aslında cimri demek yerine inandıkları gibi yaşıyor desek çok daha doğru olur. islamiyet sade bir hayat yaşamamızı ister, süslenmek pek hoş karşılanmaz ama temizlik şarttır, israf kesinlikle yasaktır ve zamanda allahın bizlere allahın sunduğu bir maldır, bu yüzden dindar insanlar zamanları boşa harcamayı istemezler. içtenlikle bakınca güzel emirlerdir bunlar fakat insan oğlunun içindeki gösteriş ve kendini güzel gösterme, birazda bencilik bunları yapmamızı engeller. kendi adıma konuşmak gerekirse ben dindar biri değilim, namaz oruç benden uzaktır fakat bu var olan bir grçeği saptırmamı gerektirmez. dini yönden daha baskın bir hayat süren arkadaşlarımda en az diğerleri kadar yardım severdir. bazı dönemlerde yardım etmeleri gerektiği için değil dini inançları gereği yardım konusunda daha hassas olurlar, buda beni hiç ama hiç rahatsız etmez. oruç tutmama rağmen iftar sofralarına davet edilmek hoşuma gitmiyor değil. o davetin benim inanıp inanmamamla alakalı olmadığını sevdikleri biri olmamla ilintili olduğunu bilmek hoşuma bile gidiyor. insanları kıyaslamanın yanlış olduğu inancındayım, kıyas dindar insanlar göre şeytan işidir,şeytan kıyas yüzünden cennetten atıldı ve gene kıyas yüzünden dünyada bizlere musallat oldu. insanı değerleri kendine ilke edilmiş fakat dindar olmayanlara görede kıyas insanın özüne yapılan bir sayğısızlıktır. bu nedenden kişileri dindar cimri laik alevi sünni diye sıfatlandırıp, kıyaslandırmak yanlıştır.