bugün

beyza nın kadınları

Filme önyargılı bakan ve tamer karadağlı'ya haluk yapmış diyenlerin biraz daha düşünmesi gerekir.Burda tamer karadağlı'nın yaptığı bir şeyy yok.Mustafa altıoklar fatih karakterini haluk karakterinden esinlenerek yapmış.Ayrıca türk sinemasındada bir gerçek var.Türk sineması yani yeşilçamda dahil komedi filmleri ve melodramlardan başka adam akıllı diyer dallarda başarılı örnekler gördük mü?Merak ediyorum!
Korku filmi diye bize 30 yıl evvel gösterdikleri türk işi exorcist'te şeytanı yoketmek için imam zemzem suyu dökülmekteydi.Ruhuna şeytan giren kızın üstüne dolap geldiğinde dolabı itenlerin elleri gözüküyordu.Okul diye tanıttıkları film malzeme olarak kendisine kendi yapım tarihinden 10 yıl önce yaşanmış bir hezimeti asıl kötüye havale etmekteydi.Korku-komedi diye başımıza musallat olan hababam sınıfı 3.5'a 10 üzeri 3.5 vercek biri varmıdır?Zannetmiyorum.Filmde öylesine salak kostümler ve çocuk tiyatrosu tadında korku ögeleri koydularki insan ''korkcam anasını satim korcam''dese korkamaz.
Altıkoklar'ın bu filmi bence yaptığı en ciddi film ve de en ballısı diyebiliriz.Çünkü artık buda bu filmin klişesi oldu ama demet evgar özellikle kişilik geçişlerinde ve kişilik geçişinde davranış değişikliklerinde 'sen neymişsin bea''dedirtti.Başta dediğim gibi tamer karadağlı en iyi yaptığı tipi haluk bir dedektife iyi çevirdi.Ama bu haluk dedektifi yaratan altıoklar ve senaristler.Filmde benim anlamadığım salih güney naaptı allahaşkına!Tamer karadağlıya bok atıp bişeyler zırvalamaktan başka.
---spoiler-----
Açıkcası ben film boyunca bu beyzayıda çözemiyor bu salak dedektifler diyodum.Ama doruk karakterinin bir anda strikes again yapması daha doğru(againsiz)ilk strikes harekatını yapışı süperdi.Filmdeki küfürler gergin filmde insanın coşmasını sağladı.Fatihde maşallah ne süper küfür ediyormuş yaw.*
Son olarak mustafa altıokların filmdeki cinsellik takıntısını anlamıyorum.Banyo gibi bir filmi izlemiş mağdurlardan biri olarak illa böle bir şeyi filme kıyıdan köşeden monte edişini anlamıyorum.
Beyza's womens(özenti)filmi türk sinemasında çekilmiş iyi bir gerilim(psikoloji)filmi.Devamı çıksa malzeme sıkıntısı olmazdı.