bugün

elektrik mühendisleri odası

kanunen özel sektörde mühendislik yapan elektrik, elektrik elektronik, elektronik ve bilgisayar mühendislerinin mühendislik yapabilmeleri için kayıt olmalarının zorunlu olduğu odadır. bu anlamda bakıldığında teknik bir oluşum olarak gözüküyor. fakat işin içerisine girdiğinizde emo nun teknik değil de siyasi bir oluşum olduğunu görüyorsunuz. smm kursuna gittiğimde iycene gördüğüm bu durum açıkcası beni çok rahatsız etti. kursun dışından da garip garip adamlar derslere girip, sürekli eylemlere, protestolara, yürüyüşlere götürmeye ikna etmeye çalıştılar herkesi. odanın görüşü diye bir kavram kullanıyorlar sürekli fakat odaya kayıtlı tanıdığım hiçbir mühendis bu görüşü tanımıyor her ne hikmetse. bizim adımıza görüş bildiriyorlar. emo nun binasından içeriye girdiğiniz an o siyasi havayı teneffüs ediyorsunuz zaten. duvarlarda posterler; işte emo nun falanca mitingde bilmem neye haykırışı, ya da şu tarihte herkesi şu mitinge bizimle katılmaya davet ediyoruz falan. elektrik mühendisliği diye bir dergi yollamışlardı bana aylar önce. az önce açtım da biraz bakayım dedim neler var içinde. hani insan teknik birşeyler; ne bileyim kompanzasyon, topraklama falan, o tür makaleler bekliyor. fakat elektrik mühendisliği adı altında evime postalanan dergide tamamen siyasi yazılar var. bir kaç başlığı paylaşayım:

- ibm türk çalışanları eylemde
- bilişim alanında örgütlenme hakkı engellenemez
- bilişim sektöründe örgütlenme paneli
- emo dan başbakana yanıt
- emo dan gökçek e bilirkişi yanıtı
- ab den zamlara ve özelleştirmelere tam not
- polemik yerine hesap kitap yapın
- su kimsenin mülkiyetine terk edilemez
- enerjide hes oyunları
- zamlarla enerjide tasarruf dayatmasına son verin
- adalet bakanına açık mektup
- nükleer inadına son verin
- başkentten akp ye dur sesi yükseldi
- onbinler sıhhiye meydanında haykırdı: krizin bedelini ödemeyeceğiz
- gazze: israilin katliam yaptığı bir hapisahane

şimdi teknik yazılar içermesi gereken bir kurumun ve onun çıkardığı derginin aslında nasıl siyasileştirildiğini ve çiçeği burnunda mühendislerin nasıl bu siyasi kanala çekilmeye çalışıldığını görmüş ve bundan rahatsız olmuş biri olarak soruyorum, acaba ben mi yanlış görüyorum?