metal müzik

bir yaşam biçimidir. metale bağlı olan herkes onu öyle bir benimser ki hayatının bir parçası olur artık. pop, arabesk, rap vs. hangi müzikte bu kadar sahiplenme duygusunu gördünüz? dinleme veya benimseme demiyorum. metal müziğin diğer müzik türlerine göre çok farklı bir duruşu vardır. bir kere bunu kabul etmek lazım. bir insana ne dinliyorsun diye sorulduğunda cevap olarak "pop, hip-hop, elektronik vs" deniliyorsa aa ne güzel pop mu veya rap mi dinliyorsun denmez ama söz konusu metal olunca direkt bir sohbet ortamı oluşabilir. metal dinleyenler arasında gizli bir bağ, dayanışma vardır. albümler paylaşılır, gruplar tavsiye edilir, cd'ler değiş tokuş yapılır... başka bir müzik türünde ben buna rastlamadım. aynı şekilde diğer türlerde, bir şarkının sevilen bir yerinden bahsedilirken dakika ve saniye verildiğine şahit olmadım. sadece boş gürültü değildir dışardan görüldüğü gibi. ayrıca bu tür müzikte herkesin eğlendiği, gaza geldiği şarkılardan siz belki de tuhaf bir şekilde etkilenip ağlayabilirsiniz. (bkz: the hive)