bugün

mobbing

Turizimciyim, yurt dışından gelen alt sınıf bireylerin; ülkemde 5 yildızlı ve bölgenin en kaliteli otellerinde tatil yapiyorken ve çalıştığım oteldeki bir takim personelin birinci derece akrabasinin cenazesi veya evliliği disinda şehir dışına çıkamamıyor olmasini vede hayatinin büyük bir kısmıni lojmanda geçirmesini çok içerliyorum. Ben biliyorum oradaki fabrika işçisi, fırıncı, garson ve ya tamirci yilda minimum iki ülke gezerken, benim sinemaya veya mahellemdeki kafeya gidemiyor olmamam çok zoruma gidiyor ve gozlemliyorum bu sekilde düşünen bir sürü insan var hükumet yöneticileri bu kadar şatafat içinde yaşarken ben bu kadar zor bir hayat yaşıyorsam neden vergi veriyor neden askerlik yapiyorum birileri daha zengin olsun yada zenginligini korumak icin mi? Ayrica bir ay işsiz kalsam beş ay içeri giriyorum ve otellerin %95 sezonluk. Bir ay daha fazla çalışabilmek için her türlü psikolojik şiddete boyun eğmek zorunda kalıyorum. Hiç bir karşılığı olmadan fazla mesai yapiyorum. 170 arayor şikayet ediyorum bakanliktan gelenler yiyip içtikten sonra otelin bütün mudurlerini peşine takmış bir kaç tane personele iş koşullarını soruyorlar arkada müdürler personelin gözüne bakiyor sikecek gibi adam aksi birsey söylese aninda fişlenecek en ağir psikolojik siddete basvuracaklar; istifa ettirene kadar. Devlet bir yandan sikiyor iş veren bir yandan. Eger otel sahibi otelinde çalışan personel kadar vergi veriyorsa beni cümle alem siksin bu kadsr net. Ülkeyeden ve devletten tiksinen bir furya yaratiyorlar isteyerek, bilerek, farkında olarak.