bugün

salih bozok

Dolmabahçe Sarayı'nın alt kattaki odalarından birinde 1938'in 10 Kasım sabahı saat dokuz buçuğa gelmek üzereyken bir el siláh patlar ve bir adam kanlar içerisinde yere yuvarlanır. intihar maksadıyla elindeki tabancayı kalbine dayayıp tetiği çeken ancak yaralı olarak kurtulan adam Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluk arkadaşı ve başyaveri Salih Bozok'tur.

Salih Bozok, intihar teşebbüsünden önce eşi Pakize Hanım'a hitaben şu mektubu yazar:

'Beni bütün hayatım boyunca mes'ud yaşattın. Her arzumu severek yerine getirmek istediğini bu mektubuma minnetle ve şükranla kaydetmeyi bir borç bilirim. Milletimizin ve her Türk'ün minnetle yádedeceği Atatürkümüz'ün sayesinde şerefinizi, haysiyetinizi muhafaza ederek ömrünüzün sonuna kadar sıkıntısızca yaşayabileceğiniz herşeyi temin etmiş bulunuyorum. Ben hayatımı Atatürkümüz'ün hayatına raptetmiş (bağlamış) ve ondan sonra yaşamamaya karar vermiş bulunduğum için hayatınma nihayet verdim. Herşeyi kemál-i sükunetle karşılayarak çocuklarınla sıhhat ve áfiyetle yaşamanı dilerim. Her zaman bana şefkat ve muhabbetle bakan güzel gözlerini sonsuz sevgilerimle seni kucaklayarak öperken ömrünün sonuna kadar çocuklarınla afiyetle ve üzüntüsüz olarak yaşamanı diler ve hürmetle de ayrıca ellerinden öperek ebediyyen arz-ı veda eylerim sevgili karıcığım, kıymetli Pakizem.'