bugün

sürekli sela okunması

yazmayım diyordum ama dayanamadım...
ilk önce bu sela'nın türkçe anlamı ne, buna bakalım.

“Ey Allah’ın Resûlü, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın mahlukatının hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey öncekilerin ve sonrakilerin efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir!”

ne zaman okunmaya başladı bu sela?
peygamberin ölümünden 669 yıl sonra ilk sela Memlük Sultanı el-Melikü’n-Nâsır Muhammed b. Kalavun emri ile cuma ezanından önce okundu ve peygamberin ölümünden 757 yıl sonra da akşam ezanı dışında bütün ezanların ardından sala verme usulü konulmuştur.

lafı uzatmadan, sela; bid'at bir dini uygulamadır. allah'ın emretmediği, peygmberin yapmadığı, sonradan dine insanlar tarafından koyulan ritüel uygulamadır.
burada allah'ın emretmediği, peygamberin yapmadığı bir dini ritüel ibadet için sapkınlık diye dine yapılan eklemeler hakkında 1400 senelik tartışmalara girmiyorum.

din açısından sela ölüm bitiş sonlanış çaresizlik ile allah'a telim olma ondan yardım isteme anlamı taşır.
insanların tehlikeli bir durumla karşılaşınca 'salavat getirmesi' deyimi de buradan kaynaklanır.
bu teolojik açıdan...

ya davranış bilimleri açısından?
acizlik, çaresizlik, şaşkınlık, korku, panik, yardım isteme, imdat çığlığı, dehşet içinde olma, tükenmişlik yansımasıdır.
batan geminin s.o.s vermesi, düşen uçağın pilotunun mayday çığlığı desek yanlış olmaz.

türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayın, müslüman da olmayın...
ne bileyim bir ameriikan ingiliz fransız vatandaşı olun ve sela ne anlama gelir bilin.
dışarıdan bakılınca ülkede selalar okunması ne anlama gelir sizce?

çocuğunuzu okuması için türkiye'ye yollar mısınız?
tatil için türkiye'ye gelir misiniz?
şirketinizin bir şubesini türkiye'de açar mısınıız?
yatırım yapar mısınız?
paranızı malınızı türkiye'ye girmesini ister misiniz?

düşünsenize...
almanya italya amerika'da merkel, conte, trump vatandaşından 10 euro istiyor.
ikinci dünya savaşından yıkılmış harap olmuş ülkelerinden bahsediyor ve kiliseler çanlarını çalıyor, dualar göğe yükseliyor,
bunların işi baba oğul kutsal ruh'a kalmış demez misiniz?

chp veya iyi parti ya da saadet hdp içinde en azılı muhalif milletvekilini sn. cb. erdoğan'nın danışmanı yapsanız böyle bir duruma neden olacak karar uygulama açıklamayı yapamazdı.
cb erdoğan'ı yanlış yönlendirmelerle ,çaresiz gösterme yanında devleti bitmiş tıkanmış panik halinde ne yapacağını bilmez halde işimiz allah'a kaldı der gibi gösteriyor.
üstelik şu an acil döviz bulmamız, ekonomik durumumuz, imaj ve reklam vb konulara da girmiyorum.
umarım bir an önce bu yanlışdan dönerler.

işin acı yönü tv ekranlarında bu konuya aklı selim biçimde yaklaşım yapacak ne muhalefet ne iktidar tarafından bir tane akıllı insan göremedim.
vardır da ben rastlamadım.
bizleri bu kadar aciz ve iş bilmez gösteriliyor olmamızı kimse fark etmiyor mu?