bugün

ankara yenimahalle'de yaşayan biri olarak, karantina süreci içerisindeki gözlemimdir.
8 gündür karantinadayım, mahallede son birkaç gündür sürekli sela okunuyor birileri ölüyor.

normalde gün içerisinde işte oluyorum, her zaman mı böyle diye anneme sordum, böyle değilmiş. haftada iki üç kere sela okunduğunu söyledi önceden.

günde dört beş kere sela okunuyor, insanlar ölüyor.

göğüs hastalıkları uzmanı komşum ile konuştum bugün, vaziyetin söylenenden çok daha kötü olduğunu söyledi. Ölü sayısının olandan daha az açıklanıyor olabileceğini dedi bana.

paniğe kapılmak istemiyorum ama umarım durum düşündüğümüzden çok daha kötü değildir.

ben bunları yazarken yine sela okundu bu arada..
selalar - kayyımlar - menderesin
idamının gösterilmesi tesadüfmü ????
öNce dikkatimizi çekmeyen şeylere
şimdi daha duyarlıyız.

Benimde dün ambulanslar çok dikkatimi çekmişti, sanki daha önce hiç ambulanslar çalışmıyor gibi.
imansız kişileri imana getirme amaçlı yapılan yöntemdir. 5 dakka sabredin amk ölmezsiniz. evet..
ateist tiplerin canını sıksa da okunmaya devam edecek olan seladır. rahatsız olanlar gitsin mağarada yaşasın açık ve net...
Noluyoruz ki böyle sürekli ben de anlamıyorum valla.
Bu akp hiçbir şeyin anlamını bırakmadı. Her değer manasız artık.
akp li bülent arınç bile yanlış bulmuş.
tayyibilik mezhebine özel bir kuraldır. kuranda yazmaz. hadislerde geçmez. islamın diğer hiçbir mezhebinde bulunmaz.
Biktirmistir artik.
şu an eskişehir'de okunuyor iyice boku çıktı. sela okunurken coronadan kimse ölmüyor mu olayı çözemedim.
Koronadan gidenler için arkadaşlar.
insanın umudu kalmayınca yaratana sığınır.

işin garip yönü böyle her şeye sela okunması moda oldu.
darbe olur sela okunur.
deprem olur sela okunur.
salgın olur sela okunur.

korkarım yakında dolar için sela okunacak.

yapmayın etmeyin, dini açıdan değil (lafı yanlış anlayan özürlü biri çıkıp dine karşı demesin) ama bu sela okunması gereksiz bir durum.
gereksiz diyorum çünkü; devleti devleti yönetenleri çaresiz iş bilmez, panik halinde aciz gösteriyor.
salgın olup devletin vatandaştan 10 lira istemesi her gün sela okunması devleti aciz yardıma muhtaç göstermekle kalmıyor vatandaşa işiniz allah'a kaldı mesajı veriyor.

yeter artık.
insanlara umut değil umutsuzluk panik korku veriyor.

bizler aciz çaresiz umutsuz olunca canımız yanınca allah diyen, zorda kalınca allah'a dua eden insanlarız ama devlet bunu yaparsa hoş olmuyor.
devlet babadır.
felaket anında babalar değil çocuklar ağlar.
ne yaptığınızın farkında mısınız?
sinir bozucu durumdur.
echel kesimi başka türlü evde tutmanız mümkün değil maalesef, bir süre sonra bu da yetmeyecek. gerçi ligleri başlatıyorlar o da olumlu, acun, futbol, ikinci el araba, siyaset çerçevesinde avam kesim mutlu mesut evinden çıkmıyor.

Bunlar kim mi tabii ki cehape
dünyada her işi rüşvetle çözenlerin, allaha rüşvet vermeye çalışmalarını görüyoruz.

(bkz: tanrılar rüşvet istiyor)
şehit mi var dedirtir.
O sela duyulsun diye millet can veriyor yüzyıllardır bu topraklarda. Sevmiyorsan içinde tut fitne çıkarma.
iç savaş hazırldığında olan şerefsiz kahpelerin kışkırtma yöntemlerinden birisidir.

salgında okunan selanın ne sikime faydası var açıklayamazlar.

türkçe anlamını sorsan onu bile bilmezler.

lafa gelince müslüman ülkenin müslüman insanları.
Bu korona günlerinde en çok zahmeti çekenlerden biri de cami yakınında yaşayan insanlar.Allah sabır versin.
yazmayım diyordum ama dayanamadım...
ilk önce bu sela'nın türkçe anlamı ne, buna bakalım.

“Ey Allah’ın Resûlü, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah’ın mahlukatının hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey öncekilerin ve sonrakilerin efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir!”

ne zaman okunmaya başladı bu sela?
peygamberin ölümünden 669 yıl sonra ilk sela Memlük Sultanı el-Melikü’n-Nâsır Muhammed b. Kalavun emri ile cuma ezanından önce okundu ve peygamberin ölümünden 757 yıl sonra da akşam ezanı dışında bütün ezanların ardından sala verme usulü konulmuştur.

lafı uzatmadan, sela; bid'at bir dini uygulamadır. allah'ın emretmediği, peygmberin yapmadığı, sonradan dine insanlar tarafından koyulan ritüel uygulamadır.
burada allah'ın emretmediği, peygamberin yapmadığı bir dini ritüel ibadet için sapkınlık diye dine yapılan eklemeler hakkında 1400 senelik tartışmalara girmiyorum.

din açısından sela ölüm bitiş sonlanış çaresizlik ile allah'a telim olma ondan yardım isteme anlamı taşır.
insanların tehlikeli bir durumla karşılaşınca 'salavat getirmesi' deyimi de buradan kaynaklanır.
bu teolojik açıdan...

ya davranış bilimleri açısından?
acizlik, çaresizlik, şaşkınlık, korku, panik, yardım isteme, imdat çığlığı, dehşet içinde olma, tükenmişlik yansımasıdır.
batan geminin s.o.s vermesi, düşen uçağın pilotunun mayday çığlığı desek yanlış olmaz.

türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayın, müslüman da olmayın...
ne bileyim bir ameriikan ingiliz fransız vatandaşı olun ve sela ne anlama gelir bilin.
dışarıdan bakılınca ülkede selalar okunması ne anlama gelir sizce?

çocuğunuzu okuması için türkiye'ye yollar mısınız?
tatil için türkiye'ye gelir misiniz?
şirketinizin bir şubesini türkiye'de açar mısınıız?
yatırım yapar mısınız?
paranızı malınızı türkiye'ye girmesini ister misiniz?

düşünsenize...
almanya italya amerika'da merkel, conte, trump vatandaşından 10 euro istiyor.
ikinci dünya savaşından yıkılmış harap olmuş ülkelerinden bahsediyor ve kiliseler çanlarını çalıyor, dualar göğe yükseliyor,
bunların işi baba oğul kutsal ruh'a kalmış demez misiniz?

chp veya iyi parti ya da saadet hdp içinde en azılı muhalif milletvekilini sn. cb. erdoğan'nın danışmanı yapsanız böyle bir duruma neden olacak karar uygulama açıklamayı yapamazdı.
cb erdoğan'ı yanlış yönlendirmelerle ,çaresiz gösterme yanında devleti bitmiş tıkanmış panik halinde ne yapacağını bilmez halde işimiz allah'a kaldı der gibi gösteriyor.
üstelik şu an acil döviz bulmamız, ekonomik durumumuz, imaj ve reklam vb konulara da girmiyorum.
umarım bir an önce bu yanlışdan dönerler.

işin acı yönü tv ekranlarında bu konuya aklı selim biçimde yaklaşım yapacak ne muhalefet ne iktidar tarafından bir tane akıllı insan göremedim.
vardır da ben rastlamadım.
bizleri bu kadar aciz ve iş bilmez gösteriliyor olmamızı kimse fark etmiyor mu?
Muhalefet ne desin hemen yapıştırırlar.

Dinsiz muhalefet selayı kapatmaya çalışıyor diye.

Karşı taraf çamur amk.
Ya dinsiz falan değilim de yaşam enerjimi alıyor arkadaş, beş vakit ezan okunuyor niye bişey demiyoz çünkü normali o, selanın da normali o civarda ölen varsa okunması değil mi kardeşim? Acayip durumlarda fikir belirtince neden fitne çıkarıyor oluyorum arkadaş.
Milyonlarca covid-19'u bertaraf etmiştir. Bizim mahallenin yolları yemyeşil oldu virüs cesetlerinden.
Bir deist olarak umrumda değil sabah akşam okusunlar ama...

Asıl inançlıyım diye ortalıkta gezenlerin sorgulaması lazım.

Sela ve virüs nasıl savaşıyor?