bugün

moralimiz altüst oldu demek yerine tiyatro demek

istifa tiyatrodur, ama zannedildiginden biraz farkli:

soylu'nun "sokaga cikma yasagi emrini tayyor verdi" demesi tayyor'u yapildigi soylenen bir hatanin kaynagi olarak gostermektir. ama aslinda ille de ortada bir "hata"dan soz edeceksek, bunun buyugu tam olarak tayyor'e yapilmis olandir; yoksa kim takar insanlar birbirini ezmis, birbirinden virus kapmis, bu hata degil, olsa olsa bir detay.

peki "tayyor'u sorumlu gosterme" yani "tayyor'e siper olmama" ve "tayyor'un hatasini ustlenmeme" hatasi nasil telafi edilecek? af dilenerek. halktan mi? ya hala halk diyor; kim takar halki? hayir, tayyor'den elbette. dolayisiyla istifa verildi; demem o ki, yari bir ciddiyet var bu istifada. "padisahim boynum kildan ince" temali.

istifa tek tarafli verilen, digerinin kabulune tabi olmayan birseydir. sonra "tiyatro" denilince itiraz ediyorlar "neyin tiyatrosu yeaa?" diye, aha iste bunun tiyatrosu; ben sana bir kere istifami verdikten sonra sana "kabul et" demis olmuyorum ki, istifa ediyorum, bitti yani. isin torensel mektup kismina zoom yapip, istifa muesssesini sanki "onerilen ve kabul edilip edilmemesine gore hakkinda karar verilen birsey" gibi satmaya calisiyorlar. komik yani.

siz bu ayak oyunlari ile sadece ve sadece birbirinizi kandirirsiniz. gercek olan ise asla degismez:

(bkz: herşeyin tek sorumlusu tek adamdır)