bugün

önder sav ın hazreti muhammed e alaycı yaklaşımı

önceleri önder sav, peygambere hakaret etti dediler. görüntüleri izlemediğim için ben de tepki göstermiştim kendisine. sonra görüntüleri izledim. önder sav'ın hiç de topluma yansıtıldığı gibi hakaret edip peygamberi alenen aşağılamadığını gördüm. hac olayına trajikomik yaklaşmış diyebilirim. ama hiç bir şekilde hz.muhammed'in şahsına hakaret etmemiş. ama tabii ki bizim dinci kesim yine olayı şişirdi, şişirdi, büyüttü. fırsat bu fırsat chp'yi ve laik kesimi yıpratalım mantığıyla yaklaştılar olaya. şimdi bu adam ne demiş? "araplara para kaptırma" demiş. yalan mı söylemiş? hayır. "müslüman arap kardeşlerim, sevaba girersiniz, beni bedava kabul eder misiniz umreye?" deyince müslüman araplar "olur kardeş gel bakalım" diyorlar mı? hayır demiyorlar. eşek gibi veriyorsun paranı. ikinci olarak ne demiş sav? "muhammed bırakmaz seni" demiş. yani? geçmiş senelerdeki hac ziyareti sırasında cereyan eden izdihamları ve ölen insanları dile getirmiş. yalan mı? hayır.

şimdi kalkıp da önder sav, "hz.muhammed'e alenen hakaret etti", "peygamberimizi resmen aşağıladı" şeklinde olaya yaklaşmanın ardında aslında başka şeyler vardır dediğim gibi. hz.muhammed'in de bir "insan" olduğu unutulduğu ve tanrılaştırıldığı müddetçe bu tür olaylar çok yaşanır.