bugün

mustafa kemal atatürk

Entryleri gördükçe Attila ilhan ın 'yaraya tuz basmak' kitabındaki yüzbaşı cevdet'in sözünü hatırladım.

"...bak kurban. Biz enayi bir nesiliz. Bildiğin enayi . Mustafa Kemal'in temennilerini hakikat bellemişizdir: Adam ulaşın demiş, biz muasır medeniyet seviyesine ulaştığımızı sanır, dünyayı hor görürüz. Şu japonun harpten çıkmış haline bak bizden kaç gömlek yukarıda. Ondan paha biç. Toplu iğneyi bile ithal edip radyoda alafranga çalmakla mı bunlardan baskın olacaktın sen?"

Hadi bir örnek de bıçağın ucundan gelsin:

"...asker olarak yaman bir devrim yapmıştınız albayım. Haklı, tarih bakımından gerekli, ama parti olarak ihanet ettiniz bu devrime. Ülkülerinizin bütününü gerçekleştirecek yerde mustafa kemalin ölümünden sonra işi tatlısu faşistliğine döktünüz. Gençlerde devrimci ruhu öldüren kim? Aydınları sanatçıları kısıtlayan? Basının evcilleştirilmesi ne zaman başladı? Menderes'ten önce. Daha inönü partinin başındayken. Menderes ve partisi on yıldır iktidardaysa neye borçlular bunu? Diktaya ve siyasal baskıya karşı kendilerini özgürlük ve demokrasi şampiyonu olarak yutturmalarına değil mi?..."

Daha Kemal tahir e değinecektim ama erindim.

Edit: yazım yanlışı