bugün

sözlük yazarlarının itirafları

Çok şiddetli bir darbe yediğinde girdiğin şok evresi, aldığın yaranın acısını hissettirmez ya hani. Ne kadar korkunç bir yara olursa olsun; bacağın kopsa ve kopan parçanın ayrılma noktasını görmesen; oradaki paramparça olmuş et dokusunu, ayrılmış damarları, içeride görünen beyaz kemiği; o ana kadar hayatında görüp göreceğin en korkunç manzarayı bizzat gözlerinle görmesen ve durumun vahmiyetini bilincinle kavramasan acısını hissetmezsin ya mesela. (Ben yaşamadım çok şükür, yaşayanlardan duydum.) Sonra, şok etkisi geçtikten ve sersemlik evresini atlattıktan sonra o fiziksel acıyı haftalarca çekersin ama bacağını kaybetmiş olmanın psikolojik acısı hayatın boyunca içinde kalır ya… işte şu durumda, ben, tam olarak bu haldeyim. Afallamış, aptallaşmış, serseme dönmüş durumdayım. Dini ve milli bütün yönleri geçtim; sen kalkacaksın, tam teçhizatlı askerlere silahsız direnen binlerce sivile ateş açacaksın, üstüne üstlük 2700'den fazlasını yaralayacaksın, hatta 60′tan fazlasını öldüreceksin? Sen, 2018 yılında böyle bir haltı gözü kara bir şekilde yiyeceksin ve dünya seni terörist olarak ilan edip ağzının payını vermeyecek?…

Bu durumda ne denir?… Sözün bittiği yer. Dünya durmuş, sanki biz etrafında dönüyoruz. Gerçekten de inanılmaz bir dünya. Ama ne dünya… 70 yıl önce benzeri senin atalarına yapılınca mazlum olan sen; devletinin kuruluşunun 70. yıl dönümünde kalk, yaşadığının benzerini bir başka mazluma yaşat… Ve üzerine ateşler yağmasın?! Dünya böyle bir durumda gereken tepkiyi göstermesin! Biz, olduğumuz yerde eli kolu bağlı oturalım… Ne dünya!

insanın içinden tufan olup üzerlerine esmek geliyor amma… Haydi bakalım. Bir başka sabaha daha uyanalım. Önümüzdeki maçlara bakmaya devam edelim
görsel