bugün

eğitim sistemi

bugünlerde güncel gündem eğitim, üniversite sınav sonuçları, yerleştirme vs. herkesin gündemi.
peki eğitim sistemimiz nasıl ?
koca bir hiç.
ülkenin en ama en büyük sorunu olması gerekirken vatandaşa sorsanız ilk 10 'un son sıralarında yer alır.
eğitim olmaz ise vatan olmaz, bayrak korunamaz,dinine sahip çıkacak nesil olmaz,sen olmazsın ben olmam,yarınlar olmaz.
şuan eğitim sistemi tam bir kaos içinde, bir tarafta parası olup özel okullarda yalan bir hayat içinde marka süresi tamamlama diğer tarafta devlet eğitimin eşitsiz adeletsiz ve hatta uzak olması içinden çıkılacak gibi bir durum değil.
en basit ama farkında olmadığımız sorunların biri;
şimdi lise zamanına gelmiş olan çocuğunuz teao sınavına girdi diyelim ki kazanamadı, önünde 2 seçenek kalıyor mahallesine yakın bir imam hatip yada meslek lisesine gitmesi gerekli, bunları istemez ise açık lise ile çocukları sokağa bırakıyorsunuz.
( son 3 yıl içinde açık liseye giden öğrenci sayısını inceleyin (
eskiden anadolu lisesi denen bir şey vardı.
zenginin çocuğu özel kurumlara giderken durumu iyi olmayan sınav ile başarılı olursa anadolu lisesine gider yabancı dil öğrenir nitelikli eğitim alırdı.
şimdi oda kalmadı.
sistemin aksayan yüzlerce yerinden biri bu...
sorunuz devleti yönetenlere hangi MV yada bakan yada herneyse hangisinin çocuğu devlet okuluna gidiyor,
devlet görevlisi devletine güvenmiyor, biliyor çünkü veteriner öğretmenlik yapıyor, sorun bakalım bir bakana çocuğunuzu veterinere eğitime gönderir misiniz diye...
neyse uzatmayayım, en büyük derdimiz ekonomiden bile büyük olan derdimiz eğitim.
bir köy ensütüleri bir anadolu lisesi vardı...
çocuklarımızı yarınlara güvenle göndermemiz lazım, ülke hayat gelecek onlara emanet olacak.
giyimime karışma yada hayvan hakları yada özgürlük vs. bunlardan daha önemli eğitime dokunma olmalı...