bugün

berbat bir sistemdir. 200 yıl öncesinin eğitim sistemi esaslıdır. Genel olarak saçma ve gereksiz kurallar ile öğrencileri sıkıştırmanın disiplin zannedildiği malca bir sistemdir. Yabancılar en güzel eğitimleri alırken, bir japonya, finlandiya on numara eğitim sistemlerine ve bizimkilerden daha sağlıklı kuşaklara sahip iken bizim gençliğimiz bu tükürdüğümün sisteminde heba oluyor.

Akp, inşaallah bu sistemde köklü bir değişiklik yapar diye umuyoruz.
(bkz: finlandiya)
https://www.facebook.com/...i/videos/961566020624520/
istediğin kadar tablet dağıt istersen her öğrenciye uzay mekiği ver sistemin düzgün olmadıktan sonra bir halt olmaz.

günde 8 saat ders mi olur aq.

bir de bunun üzerine evde çalışıp dersane ve kurslara gidip derece yapmamız bekleniyor.

bunları biz görebiliyoruz yetkililer niye göremiyor, beyinleri yok heralde.
(bkz: bu ülkede olmayan sistem)
olmayan sistemdir.

candy crush gibidir.
her oyunda değişik şeyler çıkar karşınıza.
siz olayı anlamadan 5 canınız da gider.

eğitim sistemini boşverin köprümüz var köprümüz heytt be!!!
derse giriyoruz ama tek yaptığımız dakika saymak.
Sistemsiz bi sistemdir.
bok gibidir. neyse ki bu sene bitiriyorum. değil kapısının önünden geçmek bir sokak yakınından geçmem.
ülkemizde alim yetiştirmeye odaklandığından arif yetiştiremeyen zamanla kendini içten içe yok eden sistemdir. insan sevmeyen doktor, gürültü sevmeyen öğretmen, toz toprak sevmeyen inşaat mühendisi adayı arkadaşlarım var benim.
Çok yanlış diye devamı getirilen söz. Sahiden de bok gibidir. Her yeni gelen kafasına göre bir şeyler yapar. Ve daha o yeni gelen sistemin sonuçlarına bakmadan yeni bir sisteme geçilir. Bok ötesi kısaca. Sanırsın çocuk oyuncağı. Güzelim nesilleri mahvediyorlar.
O kadar kötü ki öğretmen hangi sınıfta dersi olduğunu bilmiyor dışarıda sigara ile çay içiyor. O zaman öğrenciler ne yapsın?
Ne iktidar( iktidarın bir bok bildiği bisey yok zatende) ne muhalefet çıkıpta ağzını açmıyor bu nasıl eğitim sistemi diye? Robot gibi yetişiyoruz ulan.. açın gözünüzü bu ne lan bıktım
Türkiye'de her gencin şikayet ettiği sistemdir. Yurt dışında eğitimini tamamlamış biri olarak soruyorum. O seyrettiğin filmler dışında yurt dışında eğitimin nasıl olduğu hakkında bir fikriniz varda mı eleştiriyorsunuz Türkiye'deki eğitimi , yoksa kaynak üzerinde oturduğunuz organınız mı?
Ögrenmeye ket vur, ezbere dayandır, saçma sapan zorunluluklar koy sonra.. sonrası batsın. Yuruyus yapsak, protesto etsek muhtemelende gözaltına alırız ne yapalım biz?
Türkiye'deki eğitim sisteminden bahsediyorsak:
sadece ezberleten,
eğitmeyen, öğretmeyen,
öğrencinin devamlılığını ödev ve sözlü notu adı altındaki tehditlerle sağlamaya çalışan,
amacı sınava sokup o sınavda bir hedefe ulaştırmak olan,
güya sosyal toplumda bireyin sosyalleşmesini sağlayamayan,
bireyi hayata atılmaya hazırlamayan,
ona iyi bir insan olmayı öğretemeyen,
bireyi yetkinliğine göre bir mesleğe yönlendirmeyen,
başarısız olursa suçu bireye atan,
bırak toplumu geliştirmeyi kendini bile geliştiremeyen,
toplumsal değerleri anlatmaya çalışırken toplumun parçası olmayı öğretmeyen,
hepsini geçtim eğittiği insanlara yere çöp atmamayı bile öğretemeyen bir eğitim sistemidir.

not: el yazısı kaldırılsın.
not: yere çöp atmayanların bireysel başarısıdır o.
üniversite birinci sınıfta iki saatte integrali öğrenen dört saatte limiti öğrenen insanlara lisede günde sekiz saat neyi anlatamadıklarını merak ettiğim sistem.
8 sene temel eğitim sonunda sınava girmelisin ki lise için nispeten iyi sayılabilecek bir okula gidebilesin. bununla bitmedi tabi, 4 senelik lise eğitiminde temel eğitimin zayıf olduğu için zorluklar çekeceksin ve bunun üzerine birde önce üniversiteye giriş sınavına giriş sınavı olan ygs'ye, daha sonra da lys adı altında bir zulme maruz kalarak üniversiteye girdiğinde, 12 senelik öğrenim hayatının çöp olduğunu goreceksin. 12 senelik zorunlu eğitim sistemi sadece ufak bir temel vermekten başka işe yaramıyor maalesef. Ufak bir ornek vermek gerekirse; 12 senelik eğitim sisteminin 9 senesinde ingilizce dersi görür ama birisine adını sormaktan öteye gidemezsiniz.
git gide çökmekte. gerçi zaten batıktı ama neyse.

bu sene sınavlara çalışan ve girecek herkes bence şansı iyi değerlendirmeli.

üniversite sınavlarında da oynama yapıyorlar ve muhtemelen beceremeyecekler.

o yüzden daha fazla saçmalamadan onlar kurtulup gitmek en iyi seçenek gibi.
Eğitim ve sistemden uzak yetiştik biz ikisi bir araya bile gelmedi.
görsel
Eğitim sistemi başlı başına hata. En basitinden öğretmenlik.
Ücretli, sözleşmeli, kadrolu diye ayrılıyor. Madem öğretmen açığı var kadrolu ata. Ama yok. Niye üçte bir maaş ödemek varken kadrolu alsın? Kadrolu bi öğretmen alacaklarına o parayla üç ücretli öğretmen alırlar. Aynı işi yapıp,aynı emeği harcayanların farklı ücret alması haksızlık. Bence En azından çalıştıkları süre boyunca aynı ücreti almalılar ya da ona yakın bi ücret. Bir sınav yapılacağı zaman kaç sınıf ve her sınıfta kaç öğrenci var. Ücretli Öğretmen bunu kendi cebinden verir. Hafanın eş günü git gel yol parası ve yeme içmeyi de hesaba katarsak elde birşey kalmıyor. Ve çalışmadığı gün mesela kar yağışı oldu okul tatil oldu diyelim o gün görev yapmadığı için maaşında kesilir.
Eğitim sistemini siyasetçilerin belirlemesi de ayrıca saçma.
Hangi sistemden bahsediyoruz?
bugünlerde güncel gündem eğitim, üniversite sınav sonuçları, yerleştirme vs. herkesin gündemi.
peki eğitim sistemimiz nasıl ?
koca bir hiç.
ülkenin en ama en büyük sorunu olması gerekirken vatandaşa sorsanız ilk 10 'un son sıralarında yer alır.
eğitim olmaz ise vatan olmaz, bayrak korunamaz,dinine sahip çıkacak nesil olmaz,sen olmazsın ben olmam,yarınlar olmaz.
şuan eğitim sistemi tam bir kaos içinde, bir tarafta parası olup özel okullarda yalan bir hayat içinde marka süresi tamamlama diğer tarafta devlet eğitimin eşitsiz adeletsiz ve hatta uzak olması içinden çıkılacak gibi bir durum değil.
en basit ama farkında olmadığımız sorunların biri;
şimdi lise zamanına gelmiş olan çocuğunuz teao sınavına girdi diyelim ki kazanamadı, önünde 2 seçenek kalıyor mahallesine yakın bir imam hatip yada meslek lisesine gitmesi gerekli, bunları istemez ise açık lise ile çocukları sokağa bırakıyorsunuz.
( son 3 yıl içinde açık liseye giden öğrenci sayısını inceleyin (
eskiden anadolu lisesi denen bir şey vardı.
zenginin çocuğu özel kurumlara giderken durumu iyi olmayan sınav ile başarılı olursa anadolu lisesine gider yabancı dil öğrenir nitelikli eğitim alırdı.
şimdi oda kalmadı.
sistemin aksayan yüzlerce yerinden biri bu...
sorunuz devleti yönetenlere hangi MV yada bakan yada herneyse hangisinin çocuğu devlet okuluna gidiyor,
devlet görevlisi devletine güvenmiyor, biliyor çünkü veteriner öğretmenlik yapıyor, sorun bakalım bir bakana çocuğunuzu veterinere eğitime gönderir misiniz diye...
neyse uzatmayayım, en büyük derdimiz ekonomiden bile büyük olan derdimiz eğitim.
bir köy ensütüleri bir anadolu lisesi vardı...
çocuklarımızı yarınlara güvenle göndermemiz lazım, ülke hayat gelecek onlara emanet olacak.
giyimime karışma yada hayvan hakları yada özgürlük vs. bunlardan daha önemli eğitime dokunma olmalı...
Bir tane adam yok mu şu memlekette bu işi düzgün yapacak. Siz bu ülkenin insanı değilmisiniz? Teorinin zemin bulup bulamayacağını hesaplayamıyormusunuz? Bu ülke bir yıl boyunca soru hazırlayıp -yanlış hazırlayıp- sonra iptal eden garip bir ülke. Heba ediyorsunuz! Gençleri telef ediyorsunuz. işsiz birsürü insan var. insaf, insaf...
Çocuklar resmen ziyan olup gidiyor. Bilime verilen önem hoşaf suyuyken eiğitim sistemini iyi beklemek saçma zaten.

Baştan çocuklara aşılanan bi bilim sevgisi yok ki. Çocuk kendi kendine sevse kaç yazar uzayla vs bi alakamız yok ürettiğimiz hiçbirşey yok. Sadece tüketiyoruz. Cep telefonu kullanımın da birinci olmuş türkiye şaşmamalı.

Bizimkiler tübitağın başına hayvanat bahçesi müdürü, meb in başına öğretmen olmayan bakanları geçirip imam hatip aça dursun.

Sistem falan yok kardeşim adamlar bakkal dükkanı gibi istediğini yapıyor.