bugün

70 milyon kişiyle üretim yapamayan toplum

yanlış bir tespittir. ülkemizde, insanların yaşarken ihtiyaç duyabileceği her türlü tüketim malzemesi, gıda ürünleri, sanayi, yan sanayi ürünlerinin üretimi yapılmaktadır. fakat sadece bizim insanlarımıza özgü olan, ithal mal iyidir, yanılgısı sebebi ile yeterince iç talep bulamamakta fakat dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir. lafa geldi mi, üretemiyoruz, yapamıyoruz diyenlerin, aynaya baktıklarında, buzdolaplarını açtıklarında, evlerinin içindeki eşyaların arasında kaç parça yerli malı ürün gördükleri, ne derece türk mallarına öncelik tanıdıkları üretim yapamıyor olmamızın değil, yabancı marka düşkünlüğümüzün kanıtır. demek ki nedir, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gereklidir.

edit: ayrıca, üretim yok diyerek sızlananların, hayatlarında ne üretebildikleri de merak konusudur. konu netice itibarı ile ticarettir, ciddi sermaye yatırımları, teminatlar, sistem, projeler, vizyon gereklidir, sen bakkala girdiğinde, üç kuruşunun hesabını yapıp türk mallarına burun kıvırıyorken, neden insanlar milyarlarca ytl yi gömüp sana iş yapmak istesinler ki, bir de madalyonun bu yüzü var değil mi.