bugün

tom bombadil

kendisinin bir valar olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz. çünkü valarların sayısı belli ve tüm isimler bilinmekte. Silmarillion dan valarların ve maiarların hepsinin aynı anda ea ya inmediğini biliyoruz bazıları daha erken bazıları ise çok daha geç yeryüzüne ayak basmıştır. ayrıca tom bombadil in yüzükten etkilenmemesi de onun tıpkı gandalf gibi bir maia olduğuna işarettir. bilindiği üzere valarlar ve maiarlar direk olarak kendileriyle ilgili konularda ilgilidirler ve ucu kendilerine dokunmayacaksa yahut valar yada Iluvatar emir vermedikçe de başkalarının meseleleri onları hiç alakadar etmez. onun içindir ki Elrond yüzüğün ne yapılması gerektiği konusunda karar vermek üzere divanı topladığında tom bombadilden de konu açılır ve elrond şöyle der; "lakin Bombadil'i unutmuşum, tabii eğer o zamanlar ormanlarda ve dağlarda dolaşan kişiyle aynı zat ise; o zaman bile yaşlılardan yaşlıydı. Eskiden ismi bu değildi. Ona iarwain Ben adar diyorduk; yani en yaşlı ve babasız olan...." söze gandalf devam eder; "... Yüzük'ün onun üzerinde hükmü yok demek daha doğru olur. O kendi kendinin efendisidir. Fakat Yüzük'ü ne değiştirebilir, ne de diğerleri üzerindeki gücünü kırabilir..." bilindiği üzere tom bombadil kendi sınırlarını çizmiş (bkz: fangorn) eşi altınyemiş ile fargorn ormanında yaşaması ve sınırları dışında gelişen olaylara kayıtsız kalmasıda onun bir maia olduğunun önemli göstergesidir. fakat çok çeşitli fikirlerde vardır kesin olarak tom bombadil için şu yada bu demek elimizdeki bilgilerle imkansızdır. belkide tom un daha ne olduğuna karar verememişti john ronald reuel tolkien belki de verdi ama bunu açık açık söylemek istemiyordu eğer istemiyorsa nedenleri neydi? belki de yüzüklerin efendisi serisinde bir gizlilik bir gizem bırakmak istiyordu belki de bunu başardı bugün bile tam olarak tom bombadil in ne olduğunu bilen yok. yazının sonuna frodo ile tom bombadil arasında geçen ufak bir konuşmayı eklemek istiyorum.

-frodo: siz kimsiniz efendim?
-tom: Daha benim adımı öğrenmedin mi? Tek cevap o. Sen bana söyle, sen kimsin, böyle tek başına sen olarak, isimsiz? Ama sen gençsin, ben ise yaşlıyım. Ben neyim biliyor musun, en yaşlı olanım. Lafıma mim koyun dostlarım: Tom, nehir ile ağaçlar henüz yokken buradaydı; Tom ilk yağmur damlasıyla ilk meşe palamudunu hatırlıyor. O Büyük Ahali'den önce patikalar açtı ve Küçük Ahali'nin gelişini gördü. O, Krallardan, mezarlardan ve Höyüklü Kişiler'den önce de buradaydı. Denizler eğrilmeden elfler batıya geçtiklerinde, Tom çoktan burada vardı. Yıldızlar altındaki karanlığı, korkunun bilinmediği zamanları gördü o Karanlıklar Efendisi Dışarı'dan gelmeden önceki zamanları.