bugün

kitap fiyatlarının çok yüksek olması

(Şu başlığı her görüşümde yazmadan duramıyorum.)

televizyona verilen 30-40 lira parayla bir ay haber, belgesel, film, dizi, yemek programı... Artık Allah ne verdiyse dibine kadar, 7/24 izleyebiliyorsunuz ama kitaba verdiğiniz ortalama 25 lira, iyi bir okuyucu iseniz, yalnızca 1 hafta işe yarıyor. Kitap bitiveriyor işte. Hadi o çok muhabbetini yaptığınız makyaj malzemelerini, bakım ürünlerini bir inceleyelim öyleyse. Bir ruju 2 yıldan uzun süre kullanırsın, bir farın 1 yıl ömrü var o da en az. Şampuanlar 3 kişilik ailede en az 2 ay kullanılır. Ben elektronik kitap okuyamıyorum. Bunaltıyor beni, kitap değil de sıradan bir makale, bir entry okuyor gibi hissediyorum. Kütüphane kitaplarını okurken her an kitabın başına bir şey gelecek gibi geliyor. Cümlelerin altını çizmek, ara sıra açıp yeniden okumak, karıştırmak isterim. Kitap okuma hususunda bunlar lüks şeyler sayılmaz. Her okurun tercihi başka yönde olabilir. Kitaplar pahalı arkadaşım. Olsa olsa sahaflardan, ikinci elcilerden ya da o sikindirik marketlerden 3. kalite yeniden çeviri kitapları alabiliriz. Ama böyle olmasına gerek yok. Bunları yapmamıza gerek olmamalı. Herkes istediği kitapçının vitrininde gördüğü gıcır kitabı satın alabilmeli. Kitap okumak lüks değil, kitap okumak konusunda farklı tercihlere sahip olmak lüks değil.