bugün

uludağ sözlük moderasyonu

artık entry kalitesini arttırmak için birşeyler yapması gereken oluşum.

öncelikle;
(bkz: anın görüntüsü başlığı kaldırılmalıdır)

evet, belki de acımasız bir istek gibi gelebilir, ama sözlükteki entry kalitesinde gözle görülür bir düşüş var.

anın görüntüsü başlığı da değil sadece konu. anın görüntüsü başlığı bu kalite düşüşünün sebeplerinden sadece biri.

şöyle izah edeyim,
bilgi içerikli, uzun, emek verilmiş gerçekten güzel yazılar mevcut sözlükte, ama gün be gün bakıyorum, bu yazılar kaybolup gidiyor. bunun yerine istatistiklere giren entryler anın görüntüsü fotoğrafları, fotoğraf paylaşan bir yazara verilen tek cümlelik ayarlar, boş bakınızlar falan.

bunları şu örnekle açıklayayım.

uludağ sözlükte geçen haftanın en beğenilen entryleri listesine bakalım buyrunuz;
görsel

neredeyse yarısı anın görüntüsü başlığına eklenmiş giriler.
istatistiklere bakabilirsiniz, geçen hafta da durum böyleydi, ondan evvelki hafta da, bir önceki hafta da.
yine istatistiklerdeki dünün ve önceki günün beğenilen entrylerine baktığınızda durum aynı.

şu entrynin tam 130 artı oy alması;
(bkz: anın görüntüsü/#29505156)
şunun 120 artı oy alması;
(bkz: anın görüntüsü/#29501110)

yeğenini, kedisini, kolunu bacağını, dudağını paylaşanların şukelaya boğulması...

yani bir sözlük düşünün en çok artı oy alan entryleri anın görüntüsü başlığına eklenen fotolar, sözlük kızlarının-erkeklerinin fotoğrafları başlıklarına yapılan tek cümleli yorumlar, boş bakınızlar olsun.

şimdi buradan sizlere sesleniyorum, ülke gündemi ile ilgili, başınızdan geçen bir olay ile ilgili, herhangi bir kitap, hikaye ile ilgili, edebiyat, tarih, felsefe konularında gayet leziz bir entry giriyorsunuz, ama kimse okumuyor, beklenen ilgiyi görmüyor, ya da anında bir tepki almış 15-20 oy almış, bakıyorsunuz ertesi gün istatistiklerde en altlarda.
ama o sizin müthiş entrynizin üstünde cıvık cıvık entryler, boş bakınızlar, anın görüntüleri...

bir daha bu sözlüğe emek verip yazı yazmak ister misiniz?

kimse istemez.

fakat beni üzen asıl şey ise diğer yazarların bu tip paylaşımlar yapan yazarlara prim vermesi.

bir tarihi fotoğrafın bir kedi kadar oy alamaması, sözlüğün bir kadın yazarının kolunu ya da bacağını paylaşıp istatistiklerde yer alması, ya da bir yazarın tipini eleştiren ve dahi ona hakaret eden tek cümlelik bir entrynin onlarca oy alması kabul edilemez.

emek verilerek girilmiş 10.000 karakterli bir entynin altına "özet geç" ya da "okumadık kardeş durumumuz yoktu" yazılması ve bunların o entrye emek veren yazardan fazla oylanabilmesi akla ve mantığa aykırıdır.

ne oldu bu sözlüğe böyle?
2006-2007 yıllarını hatırlıyorum da...böyle şeyler yoktu yahu?

yazarlar ve yöneticiler bu tip şeylere prim verince afedersiniz ahlaka mugayir içerik yükleyenler bile oldu.

herşey tıklanma sayısıyla mı ilgili?
çok tıklanınca çok kaliteli bir sözlük mü olunuyor? bu fikre nereden kapıldınız?

sevgili moderasyon, kayıtlı kullanıcılarımız hariç, dışarıdan google araması yapan hiç kimse bu tip anın görüntüsü tarzı başlıklara gelmiyor, bilakis google aramaları ile sözlüğü ziyaret edenler bilgi içerikli, aydınlatıcı entryler için geliyorlar sözlüğe. bunu siz bizden daha iyi bilirsiniz kanaatimce.

şimdi buna karşı benim nacizane birkaç önerim var.

1-)anın görüntüsü başlığındaki entrylerin oylanması engellensin. yahut oylanacaksa da istatistiklere yansımasın.
2-)anın grüntüsü, sözlük kızlarının-erkeklerinin fotoğrafları vb başlıkların sol freyme gelmesi engellensin.
3-)forum chat tarzı entryler girenlere ve bunu bir sürekli alışkanlık haline getirenlere çeşitli yaptırımlar uygulansın.
4-)sözlükte girilmiş herhangi bir entryi oylamak için bir karakter sınırı getirilsin. örneğin 150 karakterden az entryler oylanamasın, bu tip kısa ve boş bakınızlı entryleri oylarken uyarı yazısı çıksın(bunu yapabiliyorsunuz biliyorum)

bu şekilde sözlüğe eklenen entrylerde belli bir kalite artışı olacağı muhakkak, ama bunlara bir önlem alınmazsa da sözlüğün daha da laçkalaşacağı da yadsınamaz.

kusura bakmayın, kısa tutmaya çalıştım ama yine de uzun oldu.
özür dilerim hepinizden.