bugün

turkiye de devrimci olmak

Atatürk Bursa Nutku'nda "eksik, yanlış görülen yerde Türk genci baş kaldırmalıdır. "bu uğurda belki canlar yanacak, yargılanacaktır. Ancak Türk genci sıkıntıya düşmeyecek, yargının da yanlış işlediğini düşünecek, onun da değişmesi için uğraş verecektir." demiştir. Ayrıca 68 kuşağının devrim anlayışı zaten komünist bir devrim değil kemalist bir devrimdir. Fakat bu kemalist devrimde sosyalizm de ön plana çıkartılmıştır. - sosyalizm komünizm değildir, komünizm sosyalizmi de barındıran bir ideolojidir. Sosyalizm ise halkçılık gibi bir ilke/anlayıştır. - Zaten doğru olan da bu olmalıdır. Biz eminiz ve biliyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk devrimlerini tamamlayamadan ölmüştür. Yeniliğe tamamen kapalı bir Osmanlı'dan kalma halk ile her şey yavaş yavaş yapılmıştır ki bu en akıllısı, zekicesidir. Zira pat diye tepeden indirilen bir devrim hem halk tarafından kabul görmeyebilir, hem de başarılı olmayabilir. Fakat ben burada Atatürk komünisttir demiyorum, sosyalisttir diyorum. Halkçıdır diyorum... Yok eğer sosyalizm komünizmdir diyorsanız da sosyalizm yerine kullanacak başka bir kelime de bulurum, kelime uydurmak zor bir şey değil... Bütün bu yazdıklarımdan sonra üzülerek söylüyorum ki şu an Türkiye'de kendini devrimci ilan etmiş kişiler pkk diye tabir ettiğimiz mahluklar... Ancak bu hep böyle devam etmez, biline... Sosyalizmi kullanarak faşizm propagandası yapan bir örgütün götünü tutuşturacak olan gene hakiki devrimcilerdir. Ha buraya da değindik birazcık daha devamını getirelim bari. Eğer ki bu devlet zamanında bütün has devrimcileri katletmeseydi, bugün pkk denen illet olmazdı. Deniz'ler, Yusuf'lar, MAhir'ler masum halktan kimseye kurşun sıkmamışlardır. Mehmetçiğe çok mecbur kalmadıkça kurşun sıkmamışlardır. -ki bu attıkları kurşun da taciz kurşunudur, öldürme ya da yaralama amacı gütmemektedir. Deniz Gezmiş'in çok iyi bir nişancı olduğunu, bu nedenle hiç değilse 4-5 askeri rahat vurabileceği çatışmalarda bulunduğunu hatırlatmak isterim.-