turkiye de devrimci olmak

entry 45 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  (bkz: romantizm)
  #3225575 :)
 2. 2.
  genellikle toplumun bunlar pkk yanlısı pis herifler sözlerini işitmenize neden olacak durumdur zordur. *
  #3225582 :)
 3. 3.
  (bkz: çok pis gaza gelmek) kraldan çok kralcı olma durumudur. başkalarının hatırasını canlı tutmak ayrı bir saygı duyma sebebiyken mahirler denizler yusuflar diye başlayan cümlelere günümüzden örnek verememe kabızlığıdır. devrimin nasıl ve ne içinini bil meden kaybolmuş bir şekilde yolda yürüme olayıdır.

  mc donalds go home deyip(neden evine git denmez anlamıyorum madem eylemi emperyalizme, vahşi kapitalizme karşı yapıyorsun sloganında türkçe olsun bari, ama sanırım evrensel bir mesaj kaygısı vardır.) ayaklarında cat botlar levis kotlar giymektir. eylem denince, yasasin bi sürü kari kiz vardir ortam yaparız takılırız mantığıdır. en olmadı anlatacak anımız olur kız hadi boş oturmayalımdır.

  inanmış bir gurup insanın inancını sömürmektir en abiyane tanımla, onlar üzerinden siyaset yapmak pirim elde etmektir. dedik ya çok pis gaza gelmektir.
  #3225604 :)
 4. 4.
  türkiyede devrimci olmak.. devlet tarafından karakoyun muamelesi görmektir.. türkiyede devrimci olmak "anaşik" damgası yemektir.. memurlar için,işçiler için mücadele ederken polis memurlarından cop yemektir.. mapushanede işkence görmektir.. tükiyede devimci olmak kitaplarını toprağa gömmektir.. türkiyede devrimci olmak en ücra köşelere sürülmektir.. türkiyede devrimci olmak bir faşist kurşunla ölmektir kimi zaman.. kimi zamansa vatan haini ilan edilmektir.. yaşın büyütülerek asılmaktır.. öldükten sona vasiyetinin yerine getirilmemesidir..beslenmeyip asılmaktır.. ama tüm bunlara rağman dimdik ayakta kalmaktır.. ipini kendi boynuna götürmektir türkiyede devrimci olmak.. asla korkmamaktır.. kanının son damlasına kadar savaşmaktır.
  #3225974 :)
 5. 5.
  tarih sahnesine göz atıldığı vakit, t.c. bağlamında bölücü olmaktan daha tehlikeli olarak nitelendirilir.
  #3226071 :)
 6. 6.
  devrilmektir.
  #3226097 :)
 7. 7.
  kalıpların dışına çıkamamaktır.
  #3226228 :)
 8. 8.
  - aaaa baba halk kahramanı diyo, sakın gominist olmasın?
  * tövbe de ulan, ağzını parçalarım.

  (bkz: 100 numaralı adam)

  işte budur. rusya'ya yaklaşmayalım diye dinin sonuna kadar sömürüsüyle korkutulan halkın nefret ettiği bir durumdur. bugün de hatırla sevgili dizisindeki sahnelere ağlamaktır. ilginçtir.

  sen 70'lerde "dinsiz mi olacan lan?" de, şimdi de ağla.
  #3226248 :)
 9. 9.
  sadece miting meydanlarında sol el havada slogan atmaktır. ha arada sırada istiklal caddesinde bağırarak dergi satan türler de mevcuttur. ötesi yok. ya da var da ben görmedim.
  #3226259 :)
 10. 10.
  Atatürk Bursa Nutku'nda "eksik, yanlış görülen yerde Türk genci baş kaldırmalıdır. "bu uğurda belki canlar yanacak, yargılanacaktır. Ancak Türk genci sıkıntıya düşmeyecek, yargının da yanlış işlediğini düşünecek, onun da değişmesi için uğraş verecektir." demiştir. Ayrıca 68 kuşağının devrim anlayışı zaten komünist bir devrim değil kemalist bir devrimdir. Fakat bu kemalist devrimde sosyalizm de ön plana çıkartılmıştır. - sosyalizm komünizm değildir, komünizm sosyalizmi de barındıran bir ideolojidir. Sosyalizm ise halkçılık gibi bir ilke/anlayıştır. - Zaten doğru olan da bu olmalıdır. Biz eminiz ve biliyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk devrimlerini tamamlayamadan ölmüştür. Yeniliğe tamamen kapalı bir Osmanlı'dan kalma halk ile her şey yavaş yavaş yapılmıştır ki bu en akıllısı, zekicesidir. Zira pat diye tepeden indirilen bir devrim hem halk tarafından kabul görmeyebilir, hem de başarılı olmayabilir. Fakat ben burada Atatürk komünisttir demiyorum, sosyalisttir diyorum. Halkçıdır diyorum... Yok eğer sosyalizm komünizmdir diyorsanız da sosyalizm yerine kullanacak başka bir kelime de bulurum, kelime uydurmak zor bir şey değil... Bütün bu yazdıklarımdan sonra üzülerek söylüyorum ki şu an Türkiye'de kendini devrimci ilan etmiş kişiler pkk diye tabir ettiğimiz mahluklar... Ancak bu hep böyle devam etmez, biline... Sosyalizmi kullanarak faşizm propagandası yapan bir örgütün götünü tutuşturacak olan gene hakiki devrimcilerdir. Ha buraya da değindik birazcık daha devamını getirelim bari. Eğer ki bu devlet zamanında bütün has devrimcileri katletmeseydi, bugün pkk denen illet olmazdı. Deniz'ler, Yusuf'lar, MAhir'ler masum halktan kimseye kurşun sıkmamışlardır. Mehmetçiğe çok mecbur kalmadıkça kurşun sıkmamışlardır. -ki bu attıkları kurşun da taciz kurşunudur, öldürme ya da yaralama amacı gütmemektedir. Deniz Gezmiş'in çok iyi bir nişancı olduğunu, bu nedenle hiç değilse 4-5 askeri rahat vurabileceği çatışmalarda bulunduğunu hatırlatmak isterim.-
  #3226267 :)
 11. 11.
  okul müdürünüz gelip size pkk lı köpekler biliyorum ne b*k yediğinizi dediyse, hele ki devrimci değilseniz, içinde olmamayı tercih edeceğiniz durumdur.
  #3226274 :)
 12. 12.
  "mehmetçiğe çok mecbur kalmadıkça kurşun sıkmamayı" maarifet sayabilmekmiş.(yeni öğrendim)
  #3226278 :)
 13. 13.
  (bkz: kamyonu devirmek)
  #3226279 :)
 14. 14.
  güven özveri ve sadakat ister. tecrübeyi zaten kazanmamışsa gereksizdir...
  #3226285 :)
 15. 15.
  her aksam bir buyuk devirmek demektir.
  #3226344 :)
 16. 16.
  ''en büyük suçtur'' tırnak içinde.
  #3226377 :)
 17. 17.
  türkiye de devrimci olmak ayrımı doğru olmayan, tam anlamıyla yerine oturmayan bir ayrımdır. Devrimci ülkesiyle ayrılamaz.Devrimci olmak her ülke de aşağı yukarı aynı zorlukları taşımaktadır. Devrimcilik algısı üzerine bir çok şey söylenebilir. Aslında bugün tam anlamıyla bir genellemeyi içermeyen kuşkulu yanlar da taşımaktadır. Tarihsel olarak T. C. tarihinde belli dönemler belki bu genelleme içerisinde görülebilir. Ancak bugünün algısı bu genellemeyi içermemektedir.
  Öncelikle, devrimci - sosyalist , sosyalist- komünist, devrimci- komünist, solcu- devrimci, solcu- komünist tüm bu kavramlar farklılıklar veya birbirini kesen noktalar içerebilmektedir. Her sosyalist devrimci olmayabilir, keza bugünün algısında her komünist te devrimci olmayabilir, öte yandan her solcu devrimci de olmayabilir. Bütün bunlar solun içerisinde ki duruşların birbirine olan göreceliliğine bağlıdır.

  Aslında işin başı komünizm ve komünist kavramında yatmaktadır. Fakat bugün artık bunun dahi göreceliliğini tartışabildiğimiz için eski ana halka olma özelliğini de yitirme durumuna gelmiştir. Ancak ortak kesenleri ya da kapsayıcı tarifi bulabilmek mümkündür. Başlangıç olarak devrimci için statükocu olmayan statükoyu savunmayan diyebiliriz. Değişim yanlısı ve iktidar hedefi olan cümlesini de ekleyebiliriz. Aslında kilit sözcük burada yatmaktadır. iktidarı hedefleyen anlamı bir çok yanı kapsamaktadır. Newton fiziği ve bu dönem aydınlanması üzerine bina edilen Marksizm in kavramı dışında yani bugün tartışılan yanıyla devrimci tarifi tek başına buraya oturmamaktadır. Bu durum da devrimci tarifi ni kuantum la açıklama derdine düştüğümüz de iktidar hedefini kopartan, dışarlayabilen yerine sürecin tümünü ve aslını koyan yanlar yakalayabilmek mümkündür. Bu ise sıkı bir determinizm eleştirisi süzgecinden sonra mümkündür. Bu da sanırım kavramın kendisi, yerine kendi öz kavramını doğuracağından aynı bütünlük içerisin de alabilmenin zorluklarıyla karşılacağız demektir.

  Bir kaç yanılgı üzerin de durmak gerekir. Yurtseverlik ve devrimcilik algısının bazı ülkeler de içiçe geçme durumunda ya da sınıfsal olarak burjuvazi nin ve/ veya onun yerine geçen güçlerin belirli bir dönem devrimci öz taşımaları daha sonra da bu özlerini gerici veya statükocu noktaya çevirmelerinden mukabil bu güçlerin sürekli devrimci olarak anılması yada algılanması durumunun ayırdının yapılamaması. Bu durum bugün içerisinde yaşadığımız kemalizm ve devrimcilik ilişkisindeki soruna denk düşmektedir. öte yandan yine bağımsızlık mücadelelerinde karıştırılan durumdur. Sosyalistler tarih boyu ulusal kurtuluş mücadelelerine faydacı yaklaşmışlardır. Bu en üst boyutta bana göre böyledir. Dolayısı ile devrimci algılar olarak, bugün ulusal kurtuluş mücadelelerinde kendimiz de olanı bölücü olarak suçlayabilme, diğerini kahramanlaştırma bir diğerini de öncülüğüne bakarak tu kaka edebilme biçiminde çifte standartlar gösteren tavırlar sergilenebilmektedir. oysa ki bu tür mücadeleler birer özgürlük mücadeleleri dir ve içerisinde her türlü farklı ögeyi, sınıfsal yapıyı devrimci motifler le barındırabilmektedir. Devrimci olmayı veya türkiye de devrimci olmayı egemen olan la, egemen olmayan arasında bir yere yerleştirebiliyor ve açı yı buradan yakalayabiliyorsak sorun yoktur. Ancak egemenlikten herhangibir fikri ya da gücü güdüleyen veya savunan bir nokta ya devrimcilik yerleştirilmek isteniyor sa hata yapıyoruz, ya da bir sorun var demektir.
  #3226714 :)
 18. 18.
  1 mayislarda sucsuz esnafin camlarini indirmektir.

  kendisine hizmet icin tahsis edilen otobusu yakmaktir.

  belediyenin diktigi laleleri sokmektir.

  basbaglar koyunde 33 sivili katletmektir.

  (bkz: pkk)
  #3226752 :)
 19. 19.
  üniversite okuyanlar için mezun olunmasıyla birlikte sona eren bir süreçtir.
  #3226759 :)
 20. 20.
  türkiye'de "sınıf" kavramı hiç bir zaman olmadığı için "devrimci" ve "muhafazakar" gibi sıfatları hak eden hiç kimse olmamıştır,yoktur. ne bir hakim sınıf vardır egemen olan değerlerini muhafaza etmeye çalışan, ne de bir devrimci sınıf vardır olmayan muhafazakarları sikmeye uğraşan. bu yüzden bu başlık olsa olsa türkiye de devrimci geçinmek olabilirdi.kendini tutuklatmaya çalışan tuncay özkan edasıyla polisten cop yiyip yeliz yoldaşa ya da ismail gardaşa uğradığı faşist saldırıyı anlatabilme şerefine nail olmaya çalışmaktır türkiye de devrimci geçinmek. bu yüzden camlar iner, otolar yanar, ambulansa daha yol verilmez. yeterki yensin o cop..
  #3227215 :)
 21. 21.
  sanal alemden ülkücülere saldırmaktır.
  #3227229 :)
 22. 22.
  zor zanaat.
  #3227271 :)
 23. 23.
  yanlış gördüklerini değiştirmeye çalışıp bir zaman sonra kendi kendini başlı başlına değiştirmektir. *
  #3227291 :)
 24. 24.
  (bkz: lanet olsun böyle kapitalist burjuva düzenine)
  #3227303 :)
 25. 25.
  (bkz: gençler devrim yapmışız)
  #3227307 :)