bugün

nizip

usta birliği askerliğimi yaptığım yer. gaziantep'in en gelişmiş ilçelerinden biridir. merkeze 40 dakika uzaklıktadır. fıstık ağaçları ve zeytin yağı fabrikaları ile meşhurdur. caddesi yokuş şeklindedir ve aşağıya inildikçe gelişmişliği azalır. osmanlı parkı adında biraz büyük parkı ile küçük bir stadı vardır. mülteci kampından dolayı arap nüfusu artmıştır ve hafta sonları kamplardan ayrılan arap'lar ilçeyi doldurmaktadır. caddesinde kitap alınacak birkaç tane kırtasiye vardır. sahafçı bulunmaz. bildiğim kadara sineması yok. bir tane ilçe hastahanesi var, o da arap kaynıyor. ilçe jandarması ile ilçe emniyet müdürlüğü yan yana. en ünlü lokantası altın sofra'dır buranın karışık kebabı gayet güzeldir; her çarşı iznine çıktığım zaman yerdim. ismini hatırlayamadığım güzel bir tane baklavacısı vardır. ismi özantep olabilir. belkıs baklavacısı vardı; baklavaları lezzetlidir. nt ve teknosa var. tostçu ahmet var; tostları meşhurdur. zeugma antik kentine yakındır. nohut dürümleri güzeldir. şimdilik aklıma gelenler bunlar. bunları yazarken bir kez daha nizip'i özledim. ölmeden önce mutlaka bir kez daha gidip orayı ve acemi birliğinde askerliğimi yaptığım hatay antakya serinyol'u görmeliyim. gerçektende zaman zaman özlüyorum.