tarih tekerrürden ibarettir

bugünlerde aklıma sürekli gelen deyim. adnan menderes aklıma geliyor,60 darbesi aklıma geliyor ve kendi kendime bu deyimi söylüyorum, ''tarih tekerrürden ibaretdir''? belkide..?
türkiye tarihine baktığınız zaman,her zaman en son sözün ordu tarafından söylendiğini görürsünüz,ordunun halktan isteği,halkın siyasete fazla bulaşmamasıdır''aman kültürlü olun,çağdaş olun,ülkemizi ileriye götürün ama,siyaset yok! demiştir hep ordumuz,60'larda aynı bugünlerdeki gibi, adnan menderes arkasına halkın çok büyük bir çoğunluğunu alarak,ülkedeki rejimi değiştirmeye çalışıyordu yada en azından kafasında bu vardı, (bkz: siz isteseniz hilafeti bile getirirsiniz)sonrasında 60 darbesi oldu ve 1961 anayasası ortaya çıktı,bu anayasa herkesin bildiği gibi sol siyaset'in kapılarını ardına kadar açtı,sonrasında bakıldı ki bu sefer rejim başka türlü değişmekte,avrupa'da dolanan hayalet,türkiye topraklarında ete kemiğe bürünmüş,neredeyse ülkeyi ele geçirecek,1 mayıs 1977'de taksim meydanına 500.000 kişi gelmiş, hergün meydanlara 10.000'lerce kişi çıkıyor,ordumuz gene baktı olacak gibi değil, önce 12 mart arkasından 12 eylül...bu iki darbe ile birlikte sol siyaset tamamen engellenir, ülkede sol diye bir kavram bırakılmaz,kenan evren imam hatip liselerini %2000 artırır,her gittiği şehirde önce kuranı öper ve ülkemiz dine yönlendirilir.kısaca ''bana sağcılardan da,solculardan da hayır yok,ben en iyisi bide dincileri deniyim''denmiştir...ve gelelim günümüze 12 eylül'den sonra türkiye muazzam bir şekilde muhafazakarlaşmaya başladı ve günümüz olaylarına kadar geldik.Böyle bir şeyi kesinlikle desteklemem,sonuna kadar karşısında dururum yalnızz acaba bir 1960 darbesi daha yaşar mıyız?tarih gerçekten tekerrürden ibaret midir?bence evet ama tabiki bu entrymin doğruluk ve yanlışlık payını,benim öngörülerimin sağlamlığını belirleyecek olan tarih'tir.....