bugün

dolmabahçe sarayı

geçtiğimiz günlerde yeni bir rehberlik sistemine geçmiş olan saray.bu sistem oturur mu, kalıcı olur mu bilmem; ancak şayet kalıcı olursa bundan sonra dolmabahçe sarayını, aynı birçok modern müzede olduğu gibi, koyun gibi güdülmeden, metazori usulü ile 80 90 kişilik gruplara bağlı kalmak zorunda bırakılmadan bireysel gezecek; rehberlik hizmetinden belli başlı noktalarda ve salonlarda yararlanacaksınız.yani rehber sizi girişten alıp çıkışa kadar sürüklemeyecek her salonda nokta nöbeti tutacak arzu ettiğiniz takdirde sizlere bilgi verecekler.hem böylelikle tek bir rehberle gezmeden bir çok farklı rehberden bilgi alabilecek, istediğiniz salonda istediğiniz süre durup istediğiniz tablonun önünde istediğiniz kadar düşünme ve bakma süresine sahip olmuş olacaksınız.süre sınırınız olmayacak.rahatça eşiniz dostunuzla sohbet edip tarihi konuşmalar belki geyik yaparak keyifli bir gezi geçireceksiniz.ha yok ben illa detaylı anlatım istiyorum koyun gibi güdülmek istiyorum tepemde biri sürekli konuşsun istiyorum diyorsanız da bir zahmet o paspamuk ellerinizi cebinize atıp bir acentaya uğrayıp kokartlı bir rehber kiralayacaksınız pek sevgili sanatsever insanoğlu.