bugün

telif hakkı

edebi sanat eserleri dışında, saçmalık olarak gördüğüm hadise.

dizi olarak neysede televizyonlar artık yayıncılık aldığı için sorun olabilir, telif hakkı bıdısı çıkar filan

ama filmlerde telif hakkı olayını anlamadım gerçekten avrupa birliği ve yasallıkmış filan kimi kandırıyoruz allah aşkına?

south park'ta bir bölüm vardı, hatırlamıyorum tam olarak.

stan, cep telefonu üstünden online olarak film izliyordu. babası dükkanda orjinal dvd filan satmaya çalışırken.

şu shining'e gönderme yapılan bölümdü yanılmıyorsam. tam olarak bu işi yapabilirim, geleceğin işi dedim.

sıkıntısız ve risksiz, insanlara film portalı sunabilirim hatta arşivimden film izlemek için bana gelmelerine gerek kalmaz filan diye düşündüm.

filmlerde daha ne kadar aç gözlü olunabilir gerçekten merak ediyorum?

yıl olmuş 2013 ve telif hakkı diye dolaşan insanlar var gerçekten acınası.

filmin vizyondan kalktığı için reklamını yapıyorum. bana hit olarak geri dönüyor ve ben bundan para dahil kazanmıyorum.

birde paylaşımcı insanlara para cezası verdirmeyi düşünüyorlarmış. bak sen, ne kadar ironik bir durum.

yetmiyor birde paylaşım yapılan yerden, film izleyen insanlarada kabahat bulunuyor. kimin neyi yapacağına bizim adımıza başkaları karar veriyor.

biz koyunuz tabi ne eğri, ne doğru bilmeyiz.

belki benim gibi arşivci bir insan ve tekrar tekrar yaptığın eseri izlemeyi seviyor.

reklamınmı dönüyor? bence dönüyor. bundan para kazananlar varmı? pek sanmıyorum.

işler resmiyete dökülmedikçe, bilişim sektörüne vurulan darbedir bu. tek taraflı ve sadece fikir sahiplerinin fikirlerini dinleyerek sen yasa düzenleyemezsin.

para kazanmayan ben ve paranın dibine vuran sen kimi dava edebiliyorsun o zaman? başkasının özgürlüğünü kısıtlama hakkını kim veriyor sana?

gelen geçenden para alabileceğini sanan mafya dolu etraf ve bu mafya kanun arkasında kendisini gizliyor.