bugün

gaziantep te bıçaklanarak öldürülen doktor

toplumsal anlamda büyük bir cinnet geçirildiğinin ve sadece sağlık sektöründe değil, toplumun her alanında işini şiddet yöntemi ile çözmeye çalışan insanların arttığının kanıtı olan bir başka üzücü haberdir.

devlet kendince yürüttüğü oy politikası ile doktorları resmen kukla haline çevirdi... neymiş, köyde hasta ayağına dr. yollanıyormuş... cahil halk da "yaşasın sağlık bakanı" diyor... ama düşünemiyorlar, "bu dr. elinde laboratuar imkanları vb. olmadan, bizim suratımıza bakarak nasıl teşhiste bulunabilir?"..., "bu dr. u ayağımıza yollayacaklarına, ulaşım imkanlarını düzeltsinler veya yeni hastaneler açsınlar veya gerekli ekipmanları, teknolojik şartları, personal sayısını arttırsınlar da bizler hastaneye gidip, adam gibi tüm gerekli incelemeler uygulanarak tedavi olalım"...
dr. ayağınıza gelse ne olur ki, bu ülkede hala, çeşme suyuna kanalizasyon suyu karıştığı için, toplu ishal vakaları görüldükten sonra... konu illa sağlıksa, önce bunlar çözümlensin...

ama yine de bu haber, hasta haklarına saygısız, ilaç şirketleri tarafından satın alınıp, her hastaya gerkli gereksiz aynı ağır ilacı yazan, umursamaz doktorların mevcut olduğu gerçeğini değiştirmez... örneğin şizofren bir doktorun bir çocuk hastasını dövemesi gibi ya da hastaya hayvan muamelesi yapan ilgisiz doktorlar gibi...

özetle bu ülke de ne tüm hastalar dört dörtlük, ne de tüm doktorlar... her iki tarafta da insani değerlerini kaybetmiş insanlar mevcut ama hiç bir şeyin çözümü hayvanca öldürmek, aşağılamak veya şiddet olmamalı... insanlar bu hale geldiyse de sorun cehaletten cok, devlet, eğitim, yasa ve ekonomi yapısında aranmalı...

ben üç yaşındaki kuzenimi, basit bir sünnet ameliyatında, gerekli anastezi testleri yapılmadığı için özel bir hastanede kaybettim... ama yine de bu durum, işini onuruyla, tüm emeğiyle yapan, iyi doktorların da olduğu gerçeğini değiştirmez.
güncel Önemli Başlıklar