bugün

öğretmenin cetvelle dövmesi

çocukların cetveli liseye kadar bir işkence aleti olarak bilmesine yol açan harekettir.

ciddi ciddi ben ilkokulda çok dayak yedim cetvelle. yeri geldi kafama yeri geldi avuç içime vuruldu. ama ben pes etmedim muzurluklarıma devam ettim. sınıftaki dolapların camlarını kırdım, her kavgaya girdim, arkadaşlarımın eşyalarını çaldım, dersten kaçıp bahçede top oynadım. adeta bir gangster gibiydim..

neyse şaka bir yana hala hissederim o acıyı. sınıf öğretmenimiz kadındı. adı da ünsal'dı(ünsal diye kadın ismi mi olur amk?). çoğunlukla erkekleri cetvelle döverdi. ödevini yapmadın mı? al sana bir tane çaaat! derse geç mi kaldın? sana da bir tane çaaat! kadın bunun için doğmuştu, her gün o anı bekliyordu. çoğunlukla avuç içi çalışırdı.

kızları ise cetvelle dövmesi için kızların çok kötü şeyler yapması gerekirdi. o da çok nadir oluyordu. zaten erkeklere cetveli dikey tutarak vururken, kızlara yatay tutarak vururdu. haliyle bizimki daha çok acırdı. şimdi düşündüm de hocamız tam bir erkek düşmanıymış. 12 sene sonra anladım, yazıklar olsun.