bugün

çocuk parkı

çocukken aşırı tombalaktım.

çocuk parkları diğer çocuklar için eğlence yeriyken, benim için işkence alanıydı bu yüzden.

dörtlü salıncak:
tek tek sallanılan salıncakların aksine 4 kişiyi birden sallayabilen salıncaklardı.
bir kişi bunları sallar, 4'lü grup ise otururdu. eğer sallayacak biri olmazsa 4'lüden biri ayağa kalkar, oturulan yerin üstündeki demire çıkardı. salıncağın bağlandığı demire ellerini atarak eğile kalka grubu sallardı.

çocuklar salıncağa bineceğinde aranan kişiydim. ben varken başkasına düşmezdi o iş çünkü. evden sırf bunun için çağırdıkları bile olmuştu hatta.

az eğilip kalkmadım.

çatalı açık gezmem ta o günlerden kalma alışkanlığımdır.

tahterevalli:
intikam makinesi.
o tahterevallide çok nadir en yükseğe yükselebildim. kendimi yukarı ittirdiğimde dahi en fazla çocukla aynı seviyeye kadar yükselip yere indim.

ama yine de en sevdiğim oyuncaktı.

çocukları en yükseğe çıkartıp 'inem mi şimdi tahterevalliden' sorusuyla yalvarışlarını izlemenin keyfini unutamam. bir binen bir daha binmezdi zaten.

tarzan merdiveni:
ah ahh. o kollar o bedeni nasıl kaldırsın. oldu ki kaldırdı. nasıl yürütsün.
küçüklük aşkım merveye rezil etmişti beni.
mahallenin hiperaktifi sercan, ben, yanımda da merve var. sercan da ben de merveyi seviyoruz.
sercan merveye 'merve baaak' deyip yürüdü o merdivende. merve de dönemin gerzek kızı ayrıca. 'sercan ne kadar güçlüsün' dedi.
altta kalır mıyım? kalmam. attım ben de kendimi merdivene. tutunamadan daha düştüm. rezillik diz boyu. dışladı beni merve.
sercanı sıkıştırıp dövmüştüm sonra 'sen misin güçlü?' diye. ezildi çocuk altımda. yazık.

kaydırak:
parkımızda iki tane kaydırak vardı. biri geniş biri dar. dar olanda kaymak içimde ukte olarak kalmıştır hep.
geniş olanında da kendi başıma kaymayı severdim. şöyle ki:
bunu siz de yapmışsınızdır. çocuklar aynı anda kaydırağa atlayıp yere değme noktasında birbirlerine çarpmayı sever.
hüseyin diye bir arkadaşım var yanımda. cılız. minnacık bişey. önce ben kayayım sen hemen arkamdan gel dedi. aşağıda çarpışacağız, gülüp eğleneceğiz sözde. kaydı bu. bende kaydım arkasından. aşağıda çarptım çocuğa. çocuk çarpmanın etkisiyle fırladı kaydıraktan. yüzü sürtündü kuma. kan içinde. annesi geldi bir de bunun. vır vır bağırıyor. lanet ettim o gün. kaymadım kimseyle bir daha.

kim çıkardı be bu parkları?