bugün

son osmanlı yandım ali

Genellikle yapılagelen kendi filmlerimizi beğenmeme alışkanlığını gösterdiğimiz film.

Özellikle de içersinde milliyetçi öğeler bulunuyorsa yapılan eleştirilere birde "milliyetçi duyguları kaşıma, şovenizm.." ekleniyor. Matrix' i izliyoruz Neo kardeşim tek başına neler yapıyor uçuyor, kaçıyor, havada kaçanı yakalıyor falan.. daha eskilere gelelim Rambo dayım maşallahı var tek başına bir orduyu çökertiyor. Yok ama öle demeyin Rambo varoluşsal kaygılara yönelik, psikolojik yönü ağır basan, sorgulayan, sorgulatan bir filmdir dimi? Değildir tabi ki çünkü Rambo aksiyon filmidir böyle bir kaygısı yoktur. Yandım Ali de aksiyon filmidir bu nedenle filmde de kaygılara yönelmesi ve psikolojik yönü ağır basması aranmaz. Birazda filmi senaryosundan yola çıkarak değerlendirelim lütfen. Film çizgi romandan uyarlanmış diye duydum. Amerikan sinemasında da bu tür çizgi romandan film yapılmış bir çok film var ama bu filmlere gelince çizgi roman mantığıyla yapılmıştır denilir neyazıkki türk filmlerinin böle bir şansı yoktur türk sinemasında böle bir durum olamaz türk sinemasında çizgi romandan uyarlama olamaz dimi? Olsa da böle olmaz ne öle milli duyguları kaşıma falan(!).