bugün

lys 5

içinde bulunduğumuz 9 haziran 2011 gününe nazaran, gerçekleşmesine 1 hafta kalmış olan yabancı dil sınavı. ayrıca diğer sınavlara girecek olanlar tarafından "kolay bea, tek sınav, verip çıkcan, hem 80 soru 120 dk.. oh ne ala" vb. yorumlar yapılan sınavdır. yalnız bu durumun içinde olanlar için pek de öyle olduğu savunulmaz. evet 80 soruya 120 dk. veriyorlar. lakin o paragraf soruları yüzünden bir sürü zaman harcıyorsunuz. zor olduğunu söyleyemem. normal sorular. yapılıyor. ama zaman çalan sorular. şahsen ben girdiğim sınavlarda zamanı yetiştiremedim. yarım saatim daha olsa 10 net daha yapardım. nitekim sınav bittikten sonra boş bırakmak zorunda kaldığım sorulara bakıp çözdüm. doğru da çıktı. sınava gireceklere tavsiyem ise zamana göre çalışma yapmaları. ve sadece kelime bilginizin genişliğiyle bile 30 net çıkarabilirsiniz. hiç gramer bilmeden. yani bol bol kelime çalışmak lazım.

edit: gardaşlar "kolay" sıfatını kullandığım cümleyi geri alıyorum. zira geçen senenin sorularına nazaran bu sene soruları zorlaştırmışlar. sağda solda okumuştum, öğretim üyeleri şikayetçiymiş.. "adam gibi dil bilen insanlar gelsin şu bölümlere" diyorlarmış. hatta facebookta sayfaları olanlar bile görmüştüm. "sınav zorlaştırılsın, ciddiye alınsın" diyerek yırtınıyorlardı. hah alın şimdi istediğiniz oldu. bakalım ne olacak bundan sonra varın siz de görün. hepbirlikte görelim..