bugün

entry'ler (40)

ekrem akurgal

Tübitak popüler bilim kitapları serisinden çıkmış Anadolu Kültür Tarihi isimli kitabını okurken bir kez daha takdir ettiğim bilim insanı, büyük arkeolog. Kitabın ilk sayfalarından birinde de çok şirin bir fotoğrafı vardır.

sabancı üniversitesi

Bu sene yabancı uyruklu öğrencilerinden birine yurt çıkmamış üniversite. işin komik yanı 'nasıl olsa sen Türkiye'ye gelirken kendine kalacak yer ayarlamışsındır' şeklinde komik açıklamalar yapmışlardır.

kime göre neye göre

Burak Bora Anadolu Lisesi'nin sağlam matematik öğretmenlerinden Yavuz Engin'in ağzından hemen her sınav öncesi duyulan ifade. Sınav nasıl, çok mu zor şeklindeki tipik sınav öncesi öğrenci sorularını suratında kocaman bir sırıtmayla 'kime göre zor neye göre zor? ben mat. öğretmeniyim, bence sınav çok kolay' şeklinde cevaplayıp, ardından da bir Fred Çakmaktaş kahkahası atar yavuz hocamız. Böyle de şirin bir insandır. Okul bittikten sonra özlenecek yegane insanlardandır. Özlenmeyecekler için (bkz: Binali Kayacan)

burak bora anadolu lisesi

Ayrıca Sayın Kayacan hayal dünyasında yeni yerler inşa etmekten hiç çekinmez. Bunlardan en önemlisi de 'Sevr Barış Kasabası' adındaki yerdir. inkılap tarihi dersi anlatırken inşa ettiği bu kasabada tahminimizce kuşlar şarkılar söyler, çocuk büyük herkes el ele şarkılar söyler, dans eder. Böyle de iyi niyetli, hayalgücü geniş biridir.

bastoklukoyu net

köy siteleri arasına yeni katılmış, girilip göz atılabilecek, eğitimciliğe soyunmuş kaliteli görünen site. Ayrıca Necati Doğru, Güngör Uras, Oktay Ekşi gibi köşe yazarlarının yazılarını günlük olarak yayınlamaktalar. Resimler hoş, insan eski albümlere bakıyor gibi oluyor. (bkz: http://bastoklukoyu.net/)

yayindan kalkan kaliteli tv dizileri

(bkz: seher vakti)

hatırla sevgili

son yayınlanan bölümünde subay dayı'nın oğlu deniz olarak berk hakman'ı görmekten mutluluk duyduğumuz, gerek oyuncuları, gerek konusu, gerekse detaylarla bu kadar titiz bir şekilde ilgileniliyor olması sebebiyle pek çok insanın beğenisini kazanmış güzel dizi. dizide olmamış dedirten tek şey ise defne rolünde izlediğimiz belçim bilgin'in başarısız oyunculuğudur.

en başarılı cover lar

real big fish - take on me

hüsn ü aşk

in dem ki zi şairi eser nist
sultanı suhan menem diger nist

şairlikten eser bulunmayan bu zamanda, söz sultanı benim başkası değil.

samarcande

Amin Maalouf'un etkileyici eseri. Okurken kendinizi çok rahat karakterleriyle özdeşleştirebildiğiniz kitap. bir anda ömer hayyam olup daha sonra kendinizi hasan sabbah olarak bulabiliyorsunuz.

the x files

bu haftaki bölümün tagline'ı değişmediği halde "erehT tuO sI hturT ehT" şeklinde, tersine yazılmış dizidir.

uyurken eli yastigin altina koymak

dünya üzerinde insana kendini en çok güvende hissettiren eylemlerden biri.

bitter sweet symphony

live 8'deki yorumu ile daha da beğenilen aşmış şarkı.

mecliste deve kesmek

akp hükümetinin, özellikle de tayyip erdoğan'ın, cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi bittiği zaman yapacaklarını tahmin ettiğim eylem. bir diğeri için (bkz: kına yakmak)

pistte deve kesmek

olayın sorumlusu görevden alınmış, devenin faturasının da thy'ye kesildiği ortaya çıkmıştır. olay ulaştırma bakanı tarafından bir aklı evvelin yaptığı densizlik olarak nitelendirilmiştir. (gerçi ben kendilerinde mecliste deve kesme potansiyeli görüyorum ama..) (bkz: mecliste deve kesmek)

necati doğru

vatan gazetesinin sağlam duruşlu köşe yazarı. gazetedeki köşesini okuduktan sonra her seferinde bir kez daha takdir edilen, cesur gazeteci.

bimeks

mecbur kalınmadıkça hiçbir şekilde uğranmaması gereken yer. ben bugün bunu gördüm. teknik servisin bir mp3 çalar kulaklığını değiştirmesi 3 hafta sürmez, sürmemeli. hem de sadece kulaklığı değiştirmek için kulaklığı mp3 çaların kendisiyle birlikte istiyor teknik servis. (bkz: başka sorum yok hakim bey)

ilkokul küfürleri

küfürden ziyade, küfüre cevap niteliğindedir: kendi diyen kendi olur damdan düşen kel olur. hemen arkasından zorlama kahkahalar atılır.

tutunamayanlar

sabah uyanınca okunmaya başlanıp geceyarısı bitirilince insanın psikolojisinde onarılamayacak hasarlar yaratan başyapıt.

uludağ sözlük e bir daha gelinse alınacak nickler

bubamara