bugün

entry'ler (10)

dilara

Çok komik şarkılara kurban verilmiş ve hala etrafımdaki şımarık türleri yüzünden kendimle özdeşleştiremediğim isim.
Anlam veremediğim bir şekilde türküsü bile var. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :
Adem Kılıç seslendirmesinden:
'' Akşamlar Sensiz Geçmez Dilara
Sabahlar Sensiz Olmaz Dilara
Dilara Gazel Düştü Bağlara
Dilara Karlar Yağdı Dağlara
Dilara Neredesin Benim Güzelim Sevdiğim
Dilara Ayaz Çöktü Bağlara
Dilara Neredesin Benim Güzel Sevdiğim
Sensizim Yaban Elde Dilara
Garibim Buralarda Dilara
Dilara Karlar Yağdı Dağlara
Dilara Neredesin Benim Güzel Sevdiğim
Dilara Ayaz Çöktü Bağlara
Dilara Yalınayak Başıma Bak Kış Günü''

görülen o ki, şarkı sözü yazmaya üşenenlerin sığındığı, farsça kökenli ve 'gönül alan güzel sevgili' anlamına sahip tercihen bir kız ismi. Lakin tiki diye tabir ettiğimiz insanlara bu ismin verilmesi yüzünden güzelliği söndürülmüştür devrimizde.

tablo

'' Hayat bir resim tablosu zaten. '' cümlesine kurban verilmiş burjuvazi kokan bir kelime.

hukuk fakültesi

Hayallerimi erteleyip, ayakları üzerinde güçlü durabilen biri olmak adına tercih ettiğim; çok sevdiğim insanları tanımama vesilen olan; ama dostlarım ve diğer sevdiklerim olmasa kahrını çekemeyeceğim bölüm. Umuyorum kendi uzmanlık alanımı seçtiğimde daha bir sevilir hale gelecek benim için .

hindi eti

Günümüz doktorlarının ve sağlık uzmanlarının tavuk eti için tehlikeli demesi ile birlikte tüketimi yaygınlaşan ve özellikle marketlerde soslanmış halde tavalık olarak hazırlanmışlarını pratiklik anlamında çokça tercih ettiğim leziz yemek alternatifi.

tavuk sote

En son içine nar ekşisi de ekleyerek tarifini yenilediğim ve sevdiklerimin parmaklarını yiyerek mideye indirdiği yemek. Acı biber , yavuk harcı, sarımsak , biber ve domates salçası , üşenmezseniz eğer ince doğranmış soğan , köri, kekik , yenibahar , yeterince tuzu bir kapta zeytinyağı ve biraz da sıcak su ile ile karıştırıp önceden tavaya koyduğunuz tavuk suda pişmeye başlayınca üzerine güzelce ekleyin. Sonra da kapağını kapatıp, kısık ateşte pişmesini bekleyin. Tavuk ve hindi etlerinde lezzet ayrıca da sağlık için en mühimi yavaş ve zeytinyağı ile pişmesidir.

boks

Sevdiğim birinin yıllardır ilgilendiğini öğrenene dek, uzaktan baktığım ve göz ucu ile iğnelediğim bir spor dalı idi. Fakat öyle asabi, sinirli veyahut ağzı burnu kırmak gerekmiyormuş bu sporla ilgilenebilmek için. Hatta doğru tekniklerle çalışıldığında, bedeni kuvvetlendiren , yararlı bir uğraşı imiş. Şahsen tüm bavulları çok rahat taşıyabiliyorlar ve hiç üşenmeksizin yolda yürümeye ve de alışveriş gibi yorgunluklara dayanabiliyorlar hiç şikayet etmeden.

ekşi sözlük

ilk zamanlardaki tadı tuzunun kalmadığını düşündüğüm sözlüktür.

esra hamamcıoğlu

Her seferinde derse nasıl bu kadar enerjik ve güleryüzlü '' Bir nevi sabah şekeri '' olarak gelebildiğini çözemediğim ; ama hukuk öğrencisinin bezmiş ruhuna yaşam enerjisi akıtabilen ; benzerinin bir daha dünyaya gelebileceğine inanmadığım kanatsız melek ! Elleri öpülesi değerli hocamız...

divithanem

Twitter' daki bir yazar arkadaşımın da tavsiyesi üzerine keşfettiğim ve yıllardır da severek kullandığım takma isim.
Merak edenler için :
divit: dolma kalem ucu ( hani çoğumuz tarafından dolma kalemi el yazısı yazarken kullanmak zorunda olduğumuz yıllarda , parmaklarımızı ve özene bezene yazdığımız kağıdı batırmamıza neden olan sinir bozucu ama estetik duran ince uç )
hanem: bildiğimiz hane (hastahane, kütüphane... vb )

aşk

insanın
- Hadi canım ! Yok öyle bir şey! Derken, damdan düşer gibi inen ve 14 Şubat
2013' te başlayan mucizenin kendimce tanımı:
Yanında saçmalayabildiğin
Utanmadan hata yapabildiğin
Seninle dalga geçerken bile çok sevildiğini bildiğin
Dünyaya taktığın maskeni onun yanında çıkarabildiğin
Sıkıntı ve zorluklara karşı kalbinde dayanıklı çiçekler açtırabilen
Darma dağınık bir halde uyanmışken dahi onu hatırlayıp kocaman gülümseyebildiğin
Gözünü kapatırken son, gözünü açtığında ise ilk düşündüğün
Kapitalist düzenin bizlere dayattığı, inandırmak için de çırpındığı hiçbir güzellik kalıbına uymayacak kadar orjinal ve sadece bize özel, bize saklanmış olan insandır aslında,
Aşk dediğin !